PlayStation 4'e yazılım güncellemesi ile daha çok özellik geldi

PlayStation 4, yazılım güncellemesi sayesinde oyun severlere daha fazla özellik sunuyor.

PlayStation 4'e yazılım güncellemesi ile daha çok özellik geldi

Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) PlayStation®4 (PS4™) oyun konsolunun, sosyal bağlantı seçeneklerini artıran ve oyun severlerin deneyimlerini daha anlamlı bir şekilde paylaşmasını daha da kolaylaştıran yeni özelliklere sahip sistem yazılımı güncellemesi sürüm 1.70’i, 30 Nisan tarihinde yayınlayacağını açıkladı. PlayStation®Vita (PS Vita) sistem yazılımı da PS4 sistem yazılımı ile eşzamanlı olarak güncellenecek. Bu güncellemeler, birçoğu büyük bir heyecanla beklenen ve talep edilen çok sayıda yeni özellik ve iyileştirme sayesinde PS4 sistemini daha da güçlendirecek.

SCEE Pazarlama Direktörü Isabelle Tomatis, güncellemeyle ilgili olarak “Daha şimdiden dünya çapında 7 milyonu aşkın oyun severin yer aldığı bir topluluk oluşturan PS4’ün başarısından büyük bir gurur duyuyoruz. Başarımızın merkezinde, oyun severlerin hep yanında olmak yatıyor ve bu güncelleme de bunun çok güzel bir örneğini oluşturuyor. Topluluğumuzun sesine kulak vererek en çok beklenen ve talep edilen özellikleri sunduk. En çok sosyal bağlantıya sahip oyun konsolu olmak bizim için çok önemli. Bu güncelleme ile de bunu başaracağımız ve eşsiz ve heyecan verici bir deneyim yaratacağımızdan hiç şüphemiz yok.” şeklinde konuşuyor.

 1399360903_ps410.jpg

1.70 güncellemesinin başlıca özellikleri arasında şunlar bulunuyor:

SHAREfactory™ ile oyunun en iyi anlarını düzenleyip paylaşın

Sistem yazılımı sürüm 1.70 güncellemesini yapan PS4 sahipleri, oyun videolarını filtreler, geçişler ve temaların da aralarında yer aldığı özel efektlerle kolaylıkla kişiselleştirilebilmesini sağlayan zengin video düzenleyicisi yeni SHAREfactory uygulamasını indirerek oyun paylaşma deneyimlerini daha da üst düzeye taşıyabilecekler. SHAREfactory, PlayStation®Camera’yı kullanarak resim içinde resim özelliği ile görüntülü anlatımlar ve metin ekleyerek videoları kişiselleştirmeye yönelik araçlara erişim sağlıyor. PS4 sahipleri aynı zamanda ister birlikte verilen müzik parçalarını kullanarak isterse de kendi orijinal müziklerini aktararak film müzikleri de ekleyebiliyorlar. Bu zengin özellik seti ile, SHAREfactory, oyun severlerin en destansı oyun oynama anlarının arkadaşları ve sosyal ağları ile paylaşmak üzere gösterişli bir derlemesini yaratmasına imkân veriyor.

 1399360923_dualshock401.jpg

Ön siparişi verilen oyunların otomatik olarak indiriliyor

“İndirirken Oyna” gibi mevcut özellikler ile, hız ve içeriğe gelişmiş erişim halihazırda PS4 deneyiminin temel bir parçasını oluşturuyor. 1.70 güncellemesinin ardından, oyun severler PlayStation®Store üzerinden ön siparişini verdikleri belirli oyunları, piyasaya çıkmadan önce otomatik olarak indirme imkânına kavuşacak ve oyunu piyasaya çıktığı andan  itibaren oynamaya hazır hale gelecekler. Otomatik dosya indirme özelliği aktive edildiğinde, oyun piyasaya çıkmadan birkaç gün önce otomatik olarak indirilebilecek. Piyasaya çıkış tarihi yaklaştıkça da, yeni bir geri sayım zamanlayıcısı ortaya çıkarak içeriğin piyasaya sürülmesine ve erişilebilir hale gelmesine ne kadar süre kaldığını gösterecek.

Oyun görüntülerinin yakalanmasında daha fazla esneklik

1.70 güncellemesi, PS4 kullanıcılarına, oyunlardaki Yüksek Genişbant Dijital Kopya Koruması (HDCP: High-bandwidth Digital Copy Protection) özelliğini kapatma seçeneğini de sunarak en çok talep edilen özelliklerden birini de hayata geçirmiş oluyor. Bu sayede, oynanan oyun görüntülerinin yakalanması sırasında oturumların daha uzun süreler boyunca kaydedilmesi ve gerçek zamanlı veri akışının da aralarında bulunduğu daha fazla esneklik için, PS4 oyunlarının çıkışının HDMI yoluyla bir harici yakalama cihazı üzerinden yapılmasına imkân veriyor.

 1399360939_ps405.jpg

USB üzerinden dışa aktarım opsiyonu ile kolay paylaşım imkânı

Yakalanan video, ekran resmi ve düzenlenen SHAREfactory videolarını DUALSHOCK®4 kontrol cihazının üzerinde bulunan SHARE düğmesine basarak USB sürücüye gönderme yeteneği de ekleniyor. Böylece kullanıcıların kahramanlıklarını sergiledikleri, en gurur duydukları oyun anlarını diledikleri sosyal video platformları üzerinde dünya ile paylaşması mümkün hale getiriliyor.

İster HD olarak canlı izleyin ister arşivleyin

Gerçekleştirilecek olan güncelleme ile, kullanıcılar oynadıkları oyunu Twitch ve Ustream üzerinden 720p HD çözünürlükte yayınlama ve yayınlarını arşivleme opsiyonuna da sahip olacaklar.

Sistem yazılımı v1.70 ile hayata geçirilen ek özellik ve güncellemeler ise aşağıdaki gibi:

  • DUALSHOCK 4: Işık barının Parlak, Orta ve Loş olmak üzere üç parlaklık ayarı olacak ve bunlara Ayarlar menüsünden erişilebilecek. Kullanıcılar aynı zamanda DUALSHOCK 4 kontrol cihazının dokunmatik yüzeyini kullanarak ekran üzerindeki klavyeyi kontrol etme seçeneğine sahip olacak, girdiler dokunmatik ekrana tıklayarak veya X düğmesine basılarak gönderilebilecek.
  • PlayStation Store: PS Store içinde satın alınan içerik için, PayPal desteği de dahil olmak üzere, Alternatif Ödeme Yöntemleri’ni (APM’ler) hayata geçirilecek.
  • PAYLAŞ: Güncellenen ayarlar, kullanıcıların canlı yayın sırasında ekran görüntüleri veya video klipleri karşı tarafa yüklemesine, oynanan oyun görüntüsünün yakalandığı durumlarda varsayılan kayıt zamanının değiştirilmesine ve PS4 sistemleri üzerinde sadece kaydetmek istedikleri spesifik ekran resimleri veya video klipleri seçebilmesine imkân verecek. Ayrıca, kullanıcıların karşı tarafa yüklenen SHARE video ve ekran görüntülerinin Facebook’taki mahremiyeti üzerinde daha fazla kontrolü olurken, yüklenen içeriğin kimler tarafından görüntülenebileceğini belirleme imkânı da sunuluyor.
  • Arkadaşlar: Arkadaşların Arkadaşları’nı arama, başka bir kullanıcının profilindeki Ortak Arkadaşları görüntüleme ve Arkadaşlık taleplerini doğrudan Arkadaşlar listesinden kabul etme yetenekleri ile Arkadaşlar’ı bulmak ve talep göndermek kolaylaşıyor.
  • Kupalar: Kupalar, Seçenekler menüsünden nadirliklerine göre de sıralanabiliyor.
  • PlayStation Camera: PlayStation Camera ek sesli komutlara cevap vererek kullanıcıların seçilmiş kurulu uygulamaları başlatmasını mümkün hale getiriyor.

PS Vita 3.15 Güncellemesi

PS4 1.70 güncellemesi ile aynı zamanda sürüm 3.15 için sistem yazılımı güncellemesine kavuşan PS Vita sistemine, PS Vita ve PS4 sistemleri arasındaki bağlanabilirliği ve entegrasyonu  güçlendirecek bazı kilit özellik iyileştirmeleri de ekleniyor. 3.15 güncellemesi, her iki cihaz da çevrimiçinde olduğu ve yine her ikisinde de aynı kullanıcı oturum açtığında cihazları otomatik olarak eşleştirerek PS Vita sistemini Uzaktan Oyun ve ikinci ekran özellikleri için PS4 sistemine bağlamayı daha da kolaylaştıran Otomatik Cihaz Kaydı’nı da aktive ediyor.

PlayStation App 1.70 Güncellemesi

App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak sunulan akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar için PlayStation App de PS4 ve PS Vita sistem yazılımı güncellemeleri ile aynı lansman penceresi içinde sürüm 1.70’e güncelleniyor. Güncelleme, anında bildirimler eklerken kullanıcıların mobil cihazlarının fotoğraf kütüphanesinden karşıya yükleme yaparak veya cihazın kamerası ile fotoğraf çekerek profil resimlerini değiştirmesine imkân veriyor. Ayrıca, arkadaşlık taleplerinin e-posta ve metin iletileri ile de gönderilebilecek olması arkadaş eklemeyi daha rahat ve kolay hale getirirken, kullanıcıların ağını büyütmesine de imkân veriyor. PlayStation Uygulaması, 1.70’e yapılacak güncelleme ile iPad çözünürlüğünü de destekleyecek.

PlayStation 4 sistemi, PlayStation Vita sistemi, PlayStation Uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak ve bunların güncellenmesi ile eklenen özelliklerin tam listesine ulaşmak için, lüfen www.tr.playstation.com adresini ziyaret ediniz.