PlayStation 5 kırıldı! Artık korsan oyun oynamak mümkün!

Oyun dünyasının en önemli isimlerinden biri olan PlayStation’un en yeni konsolu PS5, uzun bir bekleyişin sonunda o çok beklenen haberle gündeme geldi.

PlayStation 5 kırıldı! Artık korsan oyun oynamak mümkün!

Oyun dünyası kendi has dinamikleri olan bir evrendir. İster PC oyuncusu olun isterseniz de konsol oyuncusu, muhtemelen hemen herkes hayatının belli bir döneminde ya bilgisayarı ya da konsolu için korsan oyun arayışı içerisine girmiştir. Bu durumun nedeni ise tabi ki oyun fiyatlarının çok yüksek olması. Üstelik ülkemizdeki fiyatların dünya genelinin çok çok üzerinde olduğu düşünüldüğünde, bu tip durumlara daha fazla rastlanıyor olmasına şaşırmamak gerekir.

Öte yandan Sony’nin en yeni konsolu olan PlayStation 5 kullanıcıları için şu ana kadar benzer şeyleri söylemek çok mümkün değildi çünkü bu konsol henüz kırılamamıştı. Ancak bugün gelen bir haber, artık PlayStation 5’de de ücret ödemeden oyun oynanabileceğini gösteriyor. Tabi bazı ufak sorunlar da yok değil.

PlayStation 5 kırıldı! Artık korsan oyun oynamak mümkün!

SpecterDev isimli bir PlayStation korsanı tarafından yapılan açıklamaya göre, sistem sürümü 4.03’e kadar olan tüm PS5’ler an itibariyle kırılabilir duruma geldi. Bunu yapabilmek için Webkit güvenlik açığından faydalandığını dile getiren korsan, devam eden sürümlerde ise bu güvenlik açığının kapatılması nedeniyle kırılma işleminin şu an için yapılamayacağını ifade etti.

Bununla birlikte Sony’nin üst üste yayınladığı güncellemeler nedeniyle, nihai kullanıcıların şu an için bu sürümlere geri dönmesi ve kırılmış bir PS5’e sahip olmaları zor. Ancak korsana göre ilk adımı atmak en önemli olanıydı ve bundan sonrası da çorap söküğü gibi gelecek. Bakalım Sony cephesi bu haber karşılığında nasıl bir tavır sergileyecek?