Oyun

PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? Kalem kalem hesapladık!

Geçtiğimiz gün resmen tanıtılan PlayStation 5’in Türkiye fiyatını masaya yatırıyoruz. Peki PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak? İşte yanıtı.


Sony oyun severlerin merakla beklediği PlayStation 5’i geçtiğimiz gün tanıttı. Hali hazırda PS5’e dair pek çok bilgi zaten daha önceden açıklanmıştı. Dolayısıyla konsolun teknik özellikleri, kontrolcüsü ve diğer detayları zaten biliniyordu.

Bilinmeyen tek şey ise PS5’in kasa tasarımıydı. Nitekim bu detay da geçtiğimiz gün itibariyle netleşmiş oldu. Peki PlayStation 5 fiyatı ne kadar olacak?

PlayStation 5 Türkiye fiyatı biraz ürkütücü

Elbette bizleri asıl ilgilendiren detay PlayStation 5 Türkiye fiyatı. Malum cihazın İngiltere fiyatı geçtiğimiz gün sızdırılmıştı. Hatta biz de bu haberi sizlerle paylaşmıştık.

Türkiye’deki oyun fiyatlarında İngiltere’deki fiyatların baz alındığını düşünürsek bu durumun PS5’te de aynı şekilde olacağını söyleyebiliriz.

Şimdi PlayStation 5 Türkiye fiyatı için kalem kalem bir hesaplama yapalım. Evet hali hazırda sızdırılan fiyat etiketi 599.99 sterlin. Yani düz olarak 600 sterlin diyelim. Hadi bunun 50 sterlini İngiltere’deki vergiler olsun. Dolayısıyla biz ülkemize giriş fiyatı olarak 550 sterlini baz alalım ve üzerine vergileri eklemeye başlayalım.

550 sterlin günümüz kurlarıyla yaklaşık olarak 4730 TL yapıyor. Şimdi bu fiyatı giriş fiyatı olarak baz alalım ve üzerine vergileri ekleyelim.

PlayStation 5 giriş fiyatı: 4730 TL
Yüzde 50 Gümrük Vergisi: 7105 TL
Yüzde 18 KDV: 7956 TL
Yüzde 20 ÖTV: 8902 TL
Yüzde 10 TRT Payı: 9375 TL
Yüzde 1 Kültür Bakanlığı Payı: 9782 TL
Sonuç olarak karşımıza çıkan PlayStation 5 Türkiye fiyatı 9782 TL civarında olabilir. Burada önemli olan iki unsur var. Birincisi verginin vergisi gibi olaylara girmedik. Dolayısıyla tüm vergilerde giriş fiyatını baz aldık. Kısaca özetlememiz gerekirse bu etiketin üzerinde bir fiyatla da karşılaşabiliriz. Tabi ki Eylül itibariyle gümrük vergisinin yarı yarıya azalacağını da unutmamak gerekiyor. Bu da muhtemelen 1000 TL civarında bir düşüş sağlayacaktır.

İkinci unsur ise geçtiğimiz gün All Digital versiyonunun da tanıtılmış olması. Muhtemelen bu fiyat 2TB’lık disk desteği olan model için geçerli. Dolayısıyla disk desteği olmayan PS5’in fiyatı biraz daha düşük olabilir. Ne diyelim artık, nasip kısmet…

Yorumlar
yakup
türkiyeden almayın yurt dışında tanıdıgınız yada arkadaşınız size alsın yollasın bu arada sitede 2 adet playstation 5 görüntüsü var hangisi herçek hangisi fake netleştirelim
Cevapla
??????
Alamayacaksanız boş yapmayın hadi işinize biz alırız size yorumlarda anlatırız daha çalışıp ticarete atılmayı bilmezler ondan sonra yok pahalı yok ucuz para yok çalışmadan kimseye ekmek yok bedavacılar sizi
Cevapla
Picasso16
Herkes ticaret yapacak diye bişey yok. Kendin kazanılorsun belli ama ülkenin ekonomisinin kötü olduğunu bu vergilerin aletten çok daha fazla olduğunu değiştirmez. Herkes ticarete atılırsa zeki insan sen neyi satacaksın üretilmeyen? Kim senden neden alsın herkes bu işin içindeyse kendisi ana yerinden alır sen de batarsın ihşallah. Bizene senin parandan. Ülkenin yarısı asgari ücret ile açlık sınırı altında yaşıyor. Saygısız. Nasıl savunuruz diye yanıyorzuruz
Dost
Ben: Ps5 almak istiyorum. Devlet: Bir tane de bana alman gerekiyor. Asdafgsgagah
Cevapla
Matrix
Yavaş sizde iyice gömdünüz editörler 10 bin olmaz abarti
Cevapla
ERDOĞAN
ÜLKEYE BAK KARDEŞİM HİÇ ÜRETİM YAPMADAN SADECE VERGİLERLE GİDİYOR,AMA NEREYE KADAR.ELİN AMERİKALISI AVRUPALISI BİZİM ÜÇTE BİRİMİZ KADAR DAHA UCUZ YAŞIYOR. AMA GENEDE BİZİ KISKANIYOR ADAMLAR ???
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.