PlayStation 5 ve Xbox Series X karşı karşıya! - Page 1

Sony’nin göz bebeği PlayStation serisinin son halkası olan PS5, Microsoft’un iddialı oyun konsolu Xbox Series X’e karşı. Bu karşılaştırmada kimi zaman PlayStation 5 öne geçerken, bazı noktalarda ise Xbox Series X ön plana çıkıyor.

PlayStation 5 ve Xbox Series X karşı karşıya! - Page 2

Oyun Desteği


Xbox Series X, bir önceki konsolda oynayabildiğimiz oyunların tamamını destekliyor. Bu, oyunseverler için gerçekten de güzel bir haber. Ayrıca sizleri, Microsoft'un oyunlar arası geçişi yıldırım hızına çeviren Quick Resume özelliği ile de tanıştırmak isteriz.


- Quick Resume : Aynı anda birkaç oyuna kaldığımız yerden hızlıca devam etme imkanı tanıyan bir özellik. Quick Resume adı verilen bu özellik, aynı anda birkaç farklı oyun açsanız bile kullanabileceğiniz bir özellik. Örneğin x bir oyunu açtınız ve biraz sonra bu oyundan sıkıldınız, 2-3 saniye içerisinde farklı bir oyuna geçebilirsiniz.


PlayStation 5 de, PlayStation 4 oyunlarını desteklemekte ancak burada şartlı bir destek söz konusu. Maalesef PS5, yalnızca PS4'ün en popüler 100 oyununu destekleme imkanını bizlere sunuyor. Hatırlayacağımız üzere Sony, geçtiğimiz günlerde bu 100 oyunu açıklamıştı.

PlayStation 5 ve Xbox Series X karşı karşıya! - Page 3

Güç


Xbox Series X, bizlere 12 TFLOPs'luk bir grafik birimi değeri sunarken, PlayStation 5'te bu değer 10.28 TFLOPs olarak geliyor. İşin teknik boyutunda çok boğulmadan, herkesin de anlayabileceği şekilde olayı açıklamaya çalışacak olursak, bu kısımda Xbox Series X'in rakibinden bir adım önde olduğunu net bir şekilde söylyebeiliriz. Bu değerler, Xbox Series X'in PlayStation 5'ten yaklaşık %15 oranında daha güçlü olduğu anlamına geliyor.

PlayStation 5 ve Xbox Series X karşı karşıya! - Page 4

İşlemci


AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında bir işlemciye sahip olan PS5, kağıt üzerinde rakibinin gerisinde kalıyor. Xbox Series X cephesinde ise AMD'nin 3,8 GHz hızında çalışan, 8 çekirdekli özel Zen 2 işlemcisi kullanılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.