Oyun

PlayStation 5'te Resident Evil Village oynadık!

Resident Evil serisinin son oyunu Resident Evil Village demo sürümü ile karşımıza çıktı. 30 dakikalık nefes kesen demoyu PlayStation 5'te oynadık.

PlayStation 5'te Resident Evil Village oynadık!

Capcom korku dolu evrenine sizleri çağırıyor. Resident Evil 2 ve 3'ün remake sürümlerinden sonra serinin yeni oyunu Resident Evil Village'ı duyuran Capcom, karşımıza oynanabilir demo sürümü ile çıktı. 30 dakikalık süresi ve tek oynanım kısıtlaması ile gelen Resident Evil Village demoyu, PlayStation 5'te oynadık. Bakalım Resident Evil 7'den sonra Capcom serinin yeni oyununda ne gibi farklılıklar sunuyor?

Oyunun ilk oynanabilir demo sürümü oyunun ismini taşıyan mekanda yani Village'da geçiyor. Resident Evil 7'den de tanıdığımız Ethan Winters'ı konu alan serinin yeni oyunu atmosferi ile ilk dakikadan sizi içine çekmeyi başarıyor.

Resident Evil Village PlayStation 5'te bir başka

PlayStation 5'teki SSD sayesinde yükleme süresini ortadan kaldıran ve 2 saniye gibi inanılmaz derecede hızlı bir şekilde yüklenen RE: Village, bu sayede atmosferin bozulmasının önüne geçiyor. Gerilimin bir an bile durmadığı oyunda yine PS5'in ses teknolojisi olan Tempest 3D gerilimi ikiye katlıyor. Tempest 3D sayesinde oyundaki rüzgar esintisi bile sizi germeyi başarıyor.

PlayStation 5'te Resident Evil Village oynadık! - Resim : 1

İç mekanda yürürken diğer odalardan gelen sesleri bile temiz bir şekilde insanı gererek vermeyi başaran RE: Village, korku ve gerilim isteyenlerin kaçırmaması gereken bir yapım olacak gibi görünüyor.

PS5'ten başlamışken DualSense ile devam edelim. Oyunda DualSense'in Adaptive Trigger özelliğini shotgun silahını kullanırken çok net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Özellikle nişan alıp ateş ettiğinizi parmaklarınızın ucuda hissetmek tarifsiz bir duygu diyebilirim.

Ancak oyunda DualSense'in Haptic Feedback olayı muhtemelen demo sürümü diye fazla kullanılmamış. Nihai sürümde bu özelliğin daha verimli kullanılacağını düşünüyoruz. Son olarak RE: Village'ın DualSense'in motion sensörlerini kullanan ilk 3. parti oyun olduğunu belirtelim.

PlayStation 5'te Resident Evil Village oynadık! - Resim : 2

Oyunun atmosferine dönecek olursak; RE: Village serinin bir önceki oyununa göre üzerine çok şey koyuyor. Village'ın ambiyansı için Bloodborne ile Residen Evil 4'ün karışımı diyebilirim.

Capcom dış mekan tasarımında farkını konuşturmuş. Ancak yaratık konusunda konuşmak için şimdilik elimizde fazla veri yok. Çünkü demo sürümde 1 tane yaratık gördük. Gördüğümüz de bizi korkutmaya yetti. Fragmanlarda gördüğümüz diğer yaratıklar ile karşılaştığımızda daha da gerileceğiz gibi görünüyor.

PlayStation 5'te Resident Evil Village oynadık! - Resim : 3

Oyunda ateş etme ve vuruş hissi RE 7'den hallice olmuş diyebiliriz. Çok üst düzey bir his yok. Ama o gerilimli atmosferde kime ateş ettim nasıl tepki verdi diye düşünmeyeceğinizi söyleyebilirim.

Resident Evil Village'ın grafikleri de RE Engine ile geliştirildiği için RE 7'den çok farklı değil. Ancak Capcom yeni nesilin getirmiş olduğu avantajları fazlasıyla kullanmış. Işın izleme (RT) özelliği açıkken 4K çözünürlükte oyun 45 FPS çalışıyor.

PlayStation 5'te Resident Evil Village oynadık! - Resim : 4

Gerilim oyunu için 30 FPS'in bile fazlasıyla ideal olduğunu unutmayın. Bu yüzden 45 FPS oldukça tatlı görünüyor. Dilerseniz ışın izleme özelliğini kapatarak oyunu 60 FPS'te de oynayabiliyorsunuz.

Uzun lafın kısası RE Village, korku ve gerilim oyunu oynamak isteyenlerin imdadına hızır gibi yetişecek diyebilirim. 7 Mayıs 2021 tarihinde; PC, PS4, PS5, XB1 ve Xbox Series konsolları için çıkacak olan RE: Village'ın ikinci demo sürümü ise 25 Nisan tarihinde Türkiye saati ile 20:00'da oynanabilir olacağını belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.