Android telefonlar için sunulan bazı yazılımlar telefonun GPS tarayıcısını başka bir noktadaymış gibi göstererek kullanıcıların evde oturdukları yerden başka mekanlarda Pokemon avlamasına ya da Pokestop’ları ziyaret etmesine izin veriyor.

Bu uygulama, oyunun mobil yapısına aykırı ve oyunun geliştiricisi Niantic tarafından yasaklanmış durumda. Pokemon Go’nun kuralları arasında “Herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanılarak oyunun değiştirilmesi ya da otomatize edilmesi yasaktır” ibaresi yer alıyor.

Niantic hilecilere acımıyor

Bu tarz eylemlerde bulunduğu tespit edilen oyuncular Niantic tarafından kalıcı olarak oyundan atılabilir. Firmanın daha önce yayınladığı benzer yapıya sahip oyunu Ingress‘te bu tarz hilelere başvuran oyunculara karşı çok katı tutumlar sergilendiği biliniyor.

Bu sebeple böyle yazılımlara başvurmak çok akıllıca görünmüyor. Ancak hile yapan oyuncular bu durumun farkında oldukları için, konum değişikliklerinin normal insan hızını çok fazla aşmayacak şekilde yapılmasını tavsiye ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.