Oyun

Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması hakkında şok gelişme!

Red Dead Redemption 2 Türkçe yamasının servis edilmesine 3 gün kalmıştı ki şok bir karar alındı. Maalesef oyunu Türkçe oynama hayalleri suya düştü!

Oyun severler tarafından zevkle oynanan Red Dead Redemption 2 için Türkçe yama bekleniyordu. Hatta bunun için çalışmalar çok uzun zaman önceden itibaren başlamıştı ancak ne yazık ki yamanın paylaşılmasına 3 gün kala projenin iptal edildiği haberi geldi. Bu haber, oyun severler tarafından derin bir üzüntü ile karşılandı. İnsanlar Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması için sarf edilen bunca emeğin neden boşa gittiğini öğrenmek isterken, henüz bu konuya dair net bir açıklamada bulunulmadı.

Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması hakkında şok gelişme!

Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması için çok uzun zamandır büyük uğraşlar veriliyordu. Hatta projenin test aşamasında olduğu dahi biliniyor ve artık 20 Temmuz günü servis edileceği düşünülüyordu. Ancak beklenen olmadı ve projenin sahipleri aldıkları şok bir karar ile Türkçe yamanın iptal edildiğini duyurdu. Duyuruda "belirtilemeyen nedenlerden dolayı iptal" ifadesine de yer verildi. Bu da demek oluyor ki maalesef bu kadar emek boşa gidecek ve oyun severler söz konusu yapımı Türkçe olarak oynayamayacak.

Peki ama proje neden iptal edildi? Her ne kadar yapılan açıklamada net bir neden belirtilmese de biraz düşündüğümüzde bu sebepleri bulmak çok da zor olmuyor. Zira oyunun yapımcısı Rockstar Games, projenin sonucunda ortaya çıkabilecek muhtemel problemlerin kendi imajına zarar vereceğinden korkmuş olabilir. Buna bağlı olarak yapımcının telif hakları kozunu oynamasından çekinen proje sahipleri de çareyi bu kadar emek verdikleri Red Dead Redemption 2 Türkçe yamasını geri çekmek zorunda kalmış olabilir.

Yorumlar
SurvivalTurkey_TV
Türkçe yama yapmadan önce Take Two ve Rockstar Games'den onay alsalarmiş. Bu arada sene olmuş 2020 öğrenin şu İngilizce'yi artık.
Cevapla
muhammed142
kardeşim herkes bizim gibi ingilizce bilmiyor olabilir buna saygılı olmalısın haklısın ingilizce önemli ama birraz saygılı olsan
Yorgun
Klasik Türk insanı davranışları her iki taraf için
Cevapla
Bir dost
Dede denen velete cevap olarak yazıyorum bu insanlar babanın hayrına yama yapmıyor kaç kişilik ekiple çalışılıyor illa sana zorla al da demiyorlar niye içerlendin alma kardeşim alanada mani olma
Cevapla
DeDe
Belirtilemeyen nedenleridir açıklasanıza... Mesela oyun dünyasında dil bilmeyen insanları aptla olarak gördüğünüz için onlar üzerinden haksız kazanç sağlamak istediğinizi bunu defalarca yaptığınızı ama bu defa sert taşa çatptığınızı... her ne kadar Türkçe'ye destek vermesrlerde yıllarca profesyonel zengin firmaların projelerini çalmak suretiyle para kazanma amaçlı suç işlediğimiz ama rockstarın size insanları keriz yerine koymanıza müsade etmediğini... Adına emek diyorsunuz insanlar eleştirince zorlamı satıyoruz kardeşim alma diyerek bide aşağılayıcı bir dille kendinizi kurnazlığa vuruyosunuz diğer gönüllü bu işi yapan insanlarıda suça teşvik edip bunu bir ticarete dönüştürmeye çalışıyosunuz bu yaptığınız şeyin emekle bir alakası yok pandemi döneminde 50-100 TL ye maske satanla aynı kafa
Cevapla
Harvias
sana ne almak isteyen alır adamlar 2019 dan beri uğraşıyorlar paralı olup olmaması sana mı kaldı adamlar 15 kişilik ekiple bu işi yapıyor isteyen alır almak isteyene mani olma
Rdr
Haksız kazanç mi? Adamlar aylardır emek veriyor. Sen hayatın boyunca hazıra ve beleşe yaşadığın için sana zor gelmiş olabilir.
Enes
Abi çok acayip bir insansın sen ya , yoruma bak
Suat
çok iyi olmuş sen yıllarca emek verilen paralar yatırılan hakları alınan oyunun dosyalarına gizlice girip 2milyon kelimeyi çevirip sonra 50 tllik fiyat biçip ardından gamepass muhabbeti çıkartıp satmaya kalkarsan bu topluluk da gayet güzel bir biçimde seni şikayet ettirir zaten yaptıkları illegal bir şeydi take2'ya mesaj atmadan kafana göre yama çıkartırsan take2 gelir kapından alır seni gta 5 için modlama yaptılar ne oldu o adamları evden aldılar sonra tabii dava geri çekildi ama sen gel 250tllik bir oyun için yama yap sonra 50 tl iste çok biliyorlar valla gözlerini para bürümüş bu sadece açgözlülüktür başka hiçbir şey değil emek vermiş ve ya vermemiş umrumda değil emeklerine yazık oldu demem asla zaten emek verilen bir oyunu kurcalıyorlar iyi olmuş umarım tamamen çekilirler bu işten
Cevapla
Tuncay
Gta5 bile ücretsiz yayınlandı kimsenin sesi çıkdımı yama ücretsiz yayınlansa sesiniz cıkarmıydı aç kargalar yok efenim gizli dosyalara erişiyormus yok emek varmıs ihlal ediyorlarmıs tamam orda rockstar yasal olarak haklı ama gta5 in modları bile parayla satılırken türkce yamanın en son 30 tl olmasına bile karsı ciktiniz açıkcası benimde ilngilizcem az ben bu oyunu satın alıyorsam kendi dilim olması gerek ve ülkemizde cok populer rocstar oyunları ama adamlar bizi saymayıp bi türkce dil destegini bile hiçe sayiyorlar sonrada kalkmış ihlalden bahsediyorsunuz..
Arthur Morgan
Doğru düşünüyorsun ama ben açıkcası bu olayda rockstarın parmağı olduğunu sanmıyorum çünkü bu ülkemizde parayla satılan ilk yama değil. Kaldı ki 20 tllik pass ve 50 tllik tek yama fiyat açıklamasından sonra aldıkları tepkiler ve fiyatın 30 tlye düşürülmesindan sonra bile dinmeyen öfke yamayı 'iptal' ettirmiş olabilir onlara. Ama 7 aylık emeğin birkaç günde çöpe gideceğini sanmıyorum. Gta5 in de tr yaması var uzunca süredir ve rockstara sorun olmuyor. Bence adsız olarak bir forumda paylaşılır en azında 7 aylık emek boşa gitmemiş olur. Ücret konusunda da avuçlarını yalamış olurlar. Bu arada oyunu oynayıp bitirdim yani yama bekleyenlerden değilim.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.