Oyun

Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması hakkında şok gelişme!

Red Dead Redemption 2 Türkçe yamasının servis edilmesine 3 gün kalmıştı ki şok bir karar alındı. Maalesef oyunu Türkçe oynama hayalleri suya düştü!


Oyun severler tarafından zevkle oynanan Red Dead Redemption 2 için Türkçe yama bekleniyordu. Hatta bunun için çalışmalar çok uzun zaman önceden itibaren başlamıştı ancak ne yazık ki yamanın paylaşılmasına 3 gün kala projenin iptal edildiği haberi geldi. Bu haber, oyun severler tarafından derin bir üzüntü ile karşılandı. İnsanlar Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması için sarf edilen bunca emeğin neden boşa gittiğini öğrenmek isterken, henüz bu konuya dair net bir açıklamada bulunulmadı.

Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması hakkında şok gelişme!

Red Dead Redemption 2 Türkçe yaması için çok uzun zamandır büyük uğraşlar veriliyordu. Hatta projenin test aşamasında olduğu dahi biliniyor ve artık 20 Temmuz günü servis edileceği düşünülüyordu. Ancak beklenen olmadı ve projenin sahipleri aldıkları şok bir karar ile Türkçe yamanın iptal edildiğini duyurdu. Duyuruda "belirtilemeyen nedenlerden dolayı iptal" ifadesine de yer verildi. Bu da demek oluyor ki maalesef bu kadar emek boşa gidecek ve oyun severler söz konusu yapımı Türkçe olarak oynayamayacak.

Peki ama proje neden iptal edildi? Her ne kadar yapılan açıklamada net bir neden belirtilmese de biraz düşündüğümüzde bu sebepleri bulmak çok da zor olmuyor. Zira oyunun yapımcısı Rockstar Games, projenin sonucunda ortaya çıkabilecek muhtemel problemlerin kendi imajına zarar vereceğinden korkmuş olabilir. Buna bağlı olarak yapımcının telif hakları kozunu oynamasından çekinen proje sahipleri de çareyi bu kadar emek verdikleri Red Dead Redemption 2 Türkçe yamasını geri çekmek zorunda kalmış olabilir.

Yorumlar
samet
türkçe yamayı nerde satıyorlar bilen varmı
Cevapla
hakan
Parayla türkçe yama satmaya kalktılar üstüne üstlük işi bi tık yukarı çıkarıp gamepass olarak satmaya kalktılar :D adamlar bildiğin aylık bilmem kaç lira ödeme yapmamızı bekliyordu türkçe yamayı kullanabilmek için. Adamlar milyonlarca dolar harcanarak 1000+ üzeri yapımcının emek harcadığı oyuna, hiç adamlardan izin almadan vs... taş atıp kolu yorulmadan oturduğu yerden iki kelime çevirip dosya düzenleyip bir de üstüne bu dosyayı parayla aylık kiralamaya kalktı oyunculara, sonuçta şaşırtıcı olmadı doğal olarak. Emek harcamışmışlarda, babamızın hayrına mı yapıyormuşmuşlarda, geçiniz bunları. Steamda binlerce türkçe desteği olan oyun var, o oyunlara nasıl dil dosyaları koydurabiliyorsa çevirmenler, aynı şeyi bu heriflerde yaparak official olarak türkçe diline kavuşturabilirdiler oyunu.
Cevapla
Anon
Kesinlikle katılıyorum bi işe fanboyluk yapmaya lüzüm yok oyunun kaltiesi iyi olduğu için o adın ve markanın arkasına geçip yama satmaya kalkmak ayıptır emek var mı evet var ama o oyunu yapan şirkettin bu işte payı var o oyun olmadan yamada olmaz. Oyunu yapan tarafta 3d çizim, oyun kodlaması ses sanatçıları vs. bi ton ekip var çeviren ve emeğimiz diyen ekibe bakalım, 10 tane çevirmen gelmiş oyunun satış fiyatının %10 kadar bi mevlaya yama satımaya kalkmış. Sizce oyun şiketinin en büyük hissedarı o oyundan yüzde kaç kaar ediyordur. Çeviri ile para kazanma umudu olanlar oyunu yapan şirketle görüşsün oyun şirketinin izini olmadan bunu satmaya çalışıp yahut şirketleşmek cidden ayıp.
sefa
ya kardeş boş yapma. çıksa ilk sen indirir oynarsın. kaç kelime var. bende olsam ücret talep ederdim. dehşet bir emek var çünkü
yaver
ne 2si birader 2000 dahada fazla olabilir
jesus
2 kelime mi :D
SurvivalTurkey_TV
Türkçe yama yapmadan önce Take Two ve Rockstar Games'den onay alsalarmiş. Bu arada sene olmuş 2020 öğrenin şu İngilizce'yi artık.
Cevapla
mallara yanıt verır
türkçe yama her oyuna gelmesı lazım türkçe dılını bole bole onların kafasına sokucaz sizler simdi boş verip ing ögrenin diyecegine yamayı destekleyın adam olun adam her yamada türkçe destegi gelsin bizde biliyoruz ing tercuman lık yapıyorum ben
TÜRK
Niye ingilizce öğreneyim bilader kendi dilimizin nesi var bizim dilimizde yapsalar ya oyunu.Niye bilmem hangi ülkenin diline muhtaç olalım..
muhammed142
kardeşim herkes bizim gibi ingilizce bilmiyor olabilir buna saygılı olmalısın haklısın ingilizce önemli ama birraz saygılı olsan
Yorgun
Klasik Türk insanı davranışları her iki taraf için
Cevapla
Bir dost
Dede denen velete cevap olarak yazıyorum bu insanlar babanın hayrına yama yapmıyor kaç kişilik ekiple çalışılıyor illa sana zorla al da demiyorlar niye içerlendin alma kardeşim alanada mani olma
Cevapla
emek mi ?
emek mi güldürmeyin beni yamacılar hangi oyunun telif hakkını almışta parayla satıorlar :)))
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.