Sony'de fırtınalar kopuyor! Çalışanlar toksik çalışma ortamlarından şikayetçi

Oyun dünyasında sıkça rastlanan toksik çalışma ortamları iddiaları, bu kez Sony'nin Firesprite stüdyosunu hedef aldı.

Sony'de fırtınalar kopuyor! Çalışanlar toksik çalışma ortamlarından şikayetçi

Çalışanlar, stüdyonun sağlıksız iş ortamı nedeniyle değerli yeteneklerini kaybettiğini belirtiyor. Bu durum, yaratıcılık ve inovasyonun önemli olduğu oyun sektöründe, çalışma koşullarının ve şirket kültürlerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

Sony Interactive Entertainment bünyesindeki kitlesel işten çıkarmaların bir parçası olarak bu hafta Firesprite'da işten çıkarmalar duyuruldu. Sony Interactive Entertainment'taki yaklaşık 900 çalışanın (%8'i) işini kaybedeceği, Firesprite'de etkilenenlerin sayısının net olmadığı belirtiliyor. Bloomberg'e göre, stüdyonun canlı servis Twisted Metal projesi, iş kayıpları sonucu iptal edildi.

Bu işten çıkarmalardan önce, kaynaklar son aylarda stüdyodan "alarm verici" sayıda çalışanın ayrıldığını söylüyor. Ekim ayında yapılan bonus ödemesi, Sony tarafından satın alındıktan sonra belirli bir süre daha geliştiricide kalmaları için personele ödül olarak tasarlandı.

Sony'de fırtınalar kopuyor! Çalışanlar toksik çalışma ortamlarından şikayetçi

Firesprite'de çalışanların şirket inceleme sitesi Glassdoor'daki kamuoyu yorumları, "korkunç" stüdyo başkanlarını, "derinliklerinden çok uzakta" olduklarını ve "sadece kendi paralarını umursadıklarını" belirterek, "toksik, zorbalık kültürü" ve "korku kültürü"nden bahsediyor. Ancak daha sempatik bir bakış açısına sahip bir yorum, Firesprite'in "eski yolunun" düzensiz olduğunu ve Sony'nin stüdyoyu yeniden şekillendirdiğini, bu durumun "birçok kişinin tüylerini diken diken ettiğini" belirtiyor.

Eurogamer, şirkete yakın birçok kaynakla konuştu ve bu memnuniyetsizliğin nedenlerini anlamaya çalıştı, hepsi kariyerleri adına anonim kalmayı tercih etti. Bazıları, bu soruşturmaya katılmaktan çekinerek korktukları için katılmak istemediklerini söyledi.

Bazı çalışanlar, PlayStation'ın devralmasının ardından stüdyoda değişiklik yapılmasının gerektiğine inanırken, diğerleri Sony'nin kurumsal bakış açısının şirket kültürünü değiştirdiğini öne sürdü. Onlarla konuştuğumuz kaynaklar, satın almadan önce var olan Firesprite ile çok farklı bir resim çizdi.