Sony’den PlayStation kullanıcılarını korkutan bir açıklama geldi

Japon oyun devi Sony, rakibi Microsoft’un Activision Blizzard’ı almasına karşı yürüttüğü kampanyasında bu defa müşterilerini ortaya sürdü.

Sony’den PlayStation kullanıcılarını korkutan bir açıklama geldi

Sony, Microsoft'un Activision Blizzard'i satın alma planına ilişkin UK Competition and Markets Authority'ye (CMA) verdiği yanıtta, Microsoft'un bu satın almasının PlayStation'daki Call of Duty'nin performansı ve kalitesini olumsuz etkileyebileceği endişesini dile getirdi. Sony, Microsoft'un Call of Duty'yi PlayStation'da yayımlama şeklinin, oyunun son seviyesinde veya sonraki güncellemelerden sonra sadece PlayStation'da hatalar ve sorunlar çıkarmak gibi bir yanlışlık veya kasıtlı bir tutum sergilemesi durumunda, Call of Duty'yi oynamak için PlayStation'a olan güveni kaybeden hayranların Xbox'a geçmesine neden olabileceğinden endişe duyduklarını ifade etti.

Sony, Microsoft'un PlayStation sürümüne nasıl kaynak tahsis ettiği ve mühendislerini ne kadar adadığı gibi konularda ne gibi adımlar atacağının, Sony Interactive Entertainment (SIE) açısından adil bir şekilde nasıl değerlendirileceğine dair herhangi bir uygun yöntem olmadığını belirtti. Ancak, PlayStation'daki Call of Duty kalitesini düşürmek, Microsoft ve Activision'a karşı Sony'den daha büyük bir tepkiyle karşılaşmalarına neden olabileceği için en akıllıca seçenek olmayacaktır.

Sony’den PlayStation kullanıcılarını korkutan bir açıklama geldi

Öte yandan, Microsoft ise CMA'ya verdiği yanıtta, Sony'ye Call of Duty'nin çıkış tarihi, içerik, özellik, yükseltme, kalite ve oynanabilirliği konularında Xbox platformuyla eşitliği sağlamak için teklif sundu. Ancak, Microsoft'un Call of Duty'yi PlayStation'dan kaldırma ihtimaline karşı endişelere de cevap vererek, Call of Duty'yi PlayStation'dan çıkarmak gibi bir işletme mantığının hiç olmadığını ifade etti.

CMA, işlemle ilgili son kararını 26 Nisan'da verecek. Rapora göre, Avrupa Birliği, Microsoft'un Call of Duty ve diğer oyunları Nintendo ve GeForce Now platformlarına getireceği haberlerinin ardından birleşmeyi onaylamaya hazır.