Starfield kapsamlı bir güncelleme alıyor

Bethesda, Starfield'ı hata düzeltmeleriyle güncellerken umut verici yeni özellikler de yolda. Geliştirici, boru hattındaki özelliklerin yerel DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) desteği, HDR kalibrasyon menüsü, görüş alanı kaydırıcısı ve daha fazlasını içerdiğini söylüyor.

Starfield kapsamlı bir güncelleme alıyor

Bugünkü 1.7.29 sürümüne yapılan güncelleme kararlılık düzeltmeleriyle sınırlı. Bethesda, özellikle Xbox Series X/S aksaklıklarını hedef aldığını ve çökmeleri azaltmak ve kare hızlarını iyileştirmek için çeşitli performans iyileştirmeleri eklediğini söylüyor. Buna ek olarak, oyuncuların üç görevi (“Paranın Satın Alabileceği Her Şey”, “Bilinmeyene Doğru” ve “Neon'daki Gölgeler”) tamamlamasını engelleyebilecek çeşitli sorunları da düzeltti.

Ancak Bethesda'nın bugün tanıttığı gelecekteki Starfield eklemelerinin oyuncuların dikkatini çekme olasılığı daha yüksek. Bilgisayarlarda DLSS desteği hoş bir eklenti olacaktır çünkü teknoloji, NVIDIA kartlarına sahip kişiler için çözünürlüğü artırıp kararlılığı geliştirebilir. (AMD'nin oyun patronu Frank Azor, geçen ay geliştiricinin NVIDIA'nın rakip yükseltme aracını eklemesini sözleşmeye bağlı olarak hiçbir şeyin engelleyemeyeceğini söylemişti.) Çeşitli topluluk modları zaten resmi olmayan DLSS desteğini uygulayabiliyor ancak oyuncular resmi desteğin geleceğini bilmekten memnun olacaklar.

Starfield kapsamlı bir güncelleme alıyor

Bethesda, geliştirilmekte olan diğer özelliklerin arasında parlaklık ve kontrast kontrolleri, HDR kalibrasyon menüsü, FOV kaydırıcısı ve daha sürükleyici keşif için 32:9 ultra geniş monitör desteğinin yer aldığını söylüyor. Hatta oyun içi yemekler için bir yemek butonu üzerinde çalıştığını ve daha iyi haritalar ekleyebileceğini söylüyor. Son olarak Bethesda, 2024'ün başlarında yerleşik platformlar arası mod desteği eklemek için çalıştığını söylüyor.

Geliştirici, sürücü desteği konusunda NVIDIA, AMD ve Intel ile "yakın bir şekilde çalıştığını" ve gelecekteki Starfield güncellemelerinin hepsinin bireysel donanımlar için kararlılık iyileştirmeleri içereceğini vurguluyor. Bu açıklama, Digital Foundry'nin oyunun "NVIDIA ve Intel performansının orantısız derecede zayıf olduğunu" belirten yakın tarihli bir teknik raporuna yanıt olarak görülebilir.