Steam Nedir? Steam hesabı nasıl açılır?

Onbinlerce oyuna erişim sağlamamıza yardımcı olan Steam nedir? Steam'den oyun indirebilmek için hesabı nasıl açarız? İşte Steam hesap açma ile ilgili her...

Steam Nedir? Steam hesabı nasıl açılır?

Steam öncü oyun üreticisi, Half Life, Counter Strike serilerinin sahibi Valve şirketinin ürettiği oyunları bizlere daha kolay ulaştırabilmek, korsan oyun erişimini engellemek adına geliştirdiği aracı bir program olarak girdi hayatımıza.

Çıktıkları günden beri her zaman en popüler oyunlar listesinde hep en üst sıralarda yer almayı başarmış olan Counter Strike, Half Life, Portal, Team Fortress gibi oyunlar sayesinde neredeyse tüm gamer’ların bilgisayarlarında yerini alan Steam bir süre sonra tüm bu erişimi diğer oyun üreticilerine de sağlamaya başladı.

Steam daha sonra aracı bir program olmaktan çok daha öteye geçerek sanal bir market haline geldi.

Şu anda Steam üzerinde 100.000’den fazla ücretli ve ücretsiz oyuna ulaşmanız, istediğiniz oyunu satın alıp kendinize özel kütüphanenizde bilgisayarınıza indirmeden saklamanız mümkün.

1475925565_steam-hesabi-acma.png

Öncelikle http://store.steampowered.com linkine tıklayıp Steam ana sayfasına girmelisiniz. Bu aşamada Steam’i iki farklı yöntemle kullanabileceğinizi göreceksiniz. Birinci yöntem Steam programını bilgisayarınıza indirip daha sonrasında web browserinizi kullanmaya gerek kalmadan oyunları inceleyebilir, hesabınıza ulaşabilirsiniz, satın aldığınız veya hali hazırda Steam Kütüphanenizde bulunan oyunları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İkinci yöntemde ise Steam’i tarayıcınız üzerinden kullanıp, oyunları inceleyebilir, istediğiniz oyunları satın alabilir ya da indirebilirsiniz. Ben dahil neredeyse tüm gamer arkadaşlar ilk yöntemi kullanmayı daha kolay buluruz. Oyun dünyasını sıkı takip ettiğini söyleyen, çok sık oyun oynadığını anlatan kişilerin hepsinin bilgisayarında Steam programını görebilirsiniz, kullanımı daha rahat oluyor bilgisayarınıza indirdiğinizde.

Konuya geri dönersek, Steam’i kullanmak için hangi yöntemi tercih ettiğinizden sonra web browser için sağ üst köşede, uygulama için de uygulama açıldığında ekranınızın ortasında kullanıcı adı ve şifresini girmenizi isteyen bir form alanı göreceksiniz.

Web tarayıcıda “giriş” butonuna bastıktan sonra ekranın ortasında, bilgisayara indirdiğiniz uygulamada ise steam kullanıcı adı ve şifresi istenen bölümün hemen aşağısında “Steam’a Katılın” / “Yeni Hesap Oluştur” seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçenekten sonrasında ekrana çıkan formda istenilen tüm alanları eksiksiz doldurmanız ileride Steam’den oyun satın aldığınızda, item trade işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

Steam hesabı oluşturulurken mecburi kredi kartı bilgisi girilmesi söz konusu değildir, Steam hesabı oluşturmak için çalışan bir mail adresi ve geçerli bir cep telefonu numarasına sahip olmanız yeterlidir.

Yorumlar