Türkiye'yi rezil ettiler! Çok şükür bugün de başkası adına utandık!

Bir süredir konuşulan ancak ne kamu yetkililerinin ne de Twitch yetkililerinin yeterince üzerine gitmediği kara para aklama skandalı bu defa yurt dışına konu oldu.

Türkiye'yi rezil ettiler! Çok şükür bugün de başkası adına utandık!

Teknoloji gelişmelerini yakından takip edenlerin iyi bir şekilde bildikleri üzere, Twitch yakın zamanda çok büyük bir skandala karışmış ve bu platform üzerinden milyonlarca dolar kara para aklandığı ortaya çıkmıştı. Aslında her ne kadar bu işlemler için kara para aklama ibaresi kullanılsa da, bu çok doğru bir tanımlama da sayılmaz. Çünkü yapılan işlemlerde daha çok nitelikli bir dolandırıcılık. Peki ne olmuştu?

Ortaya çıkan bilgi ve belgelere göre, insanların çalınan kredi kartı bilgileri ile büyük kısmı 50-100 takipçiye sahip olan Twitch hesaplarıyla anlaşılarak onlara bu kart bilgileri kullanılarak hediye göndermek suretiyle para transferi yapılıyor, daha sonra ise hesap sahibi ile "dolandırıcı" arasında anlaşılan oranlar üzerinden bu paralar paylaşılıyormuş.

Türkiye'yi rezil ettiler! Çok şükür bugün de başkası adına utandık! - Resim : 1

Türkiye'yi rezil ettiler! Çok şükür bugün de başkası adına utandık!

Bu kadar ayan beyan ortaya çıkan bir skandalın ardından geçtiğimiz gün Twitch'den yapılan açıklama kimseyi tatmin etmese de olaylar unutuldu diye düşünülmeye başlanmıştı. Ancak bugün skandalın dünyanın en büyük oyun sitelerinden biri olan Kotaku'da haber olması, olayların yeniden alevlenmesine neden oldu.

Bu durumu haber yapan tek yabancı kaynak Kotaku'da değil. IGN'de benzer bir haberi servis etti ve olayların nasıl sonuçlanacağının merak konusu olduğunu yazdı. Açıkçası IGN kadar bizler de sürecin nasıl gelişeceğini merakla takip etmeye devam ediyoruz.