World Video Game Hall of Fame müzesinin seçtiği 6 tarihi oyun! - Page 1

2. Super Mario Bros: Super Mario Bros'un hikayesi, çok acayiptir aslında. Video oyun sektörü, 1983'te arzın talebi çok aşmasına ve ortaya kalitesiz bir oyun yığını çıkmasına istinaden batar. O kadar ki, Amerika'nın büyük oyun firmaları bir bir kepenk kapatma noktasına gelirler. Bu noktada kurtuluş Doğu'dan gelir. Nintendo'nun çıkarttığı NES, kutunun içerisinde gelen bir oyunla birlikte büyük popülarite sağlar ve video oyun sektörünü tekrar şahlandırır. O oyun Super Mario Bros'tur elbette.

World Video Game Hall of Fame müzesinin seçtiği 6 tarihi oyun! - Page 2

3. Pong: Kimilerine göre Pong ilk gerçek video oyunudur. Bu konuda ciddi anlamda bir öncü olan Atari Inc'in 1972'de piyasaya sürdüğü Pong, ilk başlarda sadece restoranlara ve barlara yollanır. Popülaritesi çok yayılınca, sadece Pong ve benzeri makinelerin olduğu işletmeler kurulur. Bunlara biz Türkiye'de "atari salonları" diyoruz. Sebebini anladınız mı şimdi?

World Video Game Hall of Fame müzesinin seçtiği 6 tarihi oyun! - Page 3

4. Doom: 1993'te id software tarafından geliştirilip piyasaya sürülen Doom, bugün "First Person Shooter", ya da "Birinci Kişi Aksiyon" dediğimiz türün babasıdır. Öncesinde yine id software imzalı bir Wolfenstein 3D vardır, ama o oyun gerçek anlamda 3D değildir, sadece iki boyutlu düzlemlerin arka arkaya gelerek bir derinlik ilüzyonu yaratmasından ibarettir. Doom ise gerçekten 3D'dir ve hem teknolojik anlamda, hem de oyun tasarımı manasında bir çığır açar.

World Video Game Hall of Fame müzesinin seçtiği 6 tarihi oyun! - Page 4

5. Tetris: Burada ademoğlunun tahayyül edebileceği her türlü platforma çıkmış olan Tetris'in 1984'te Game Boy için piyasaya sürülen versiyonundan söz ediliyor. Sovyet geliştirici Alexey Pajitnov tarafından yapılan oyunun ilk fikri, Paijtnov Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Dorodnicyn Bilim Akademisi'nde çalışırken gelir. İsmi Yunanca'daki "dört" ön takısı olan "Tetra" ile, Pajitnov'un favori sporu "tenis"'in birleşimidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.