Oyun

Yeni bir Android Mobil Araba Yarışı oyunu: Dusk Racer

Android Yarış Oyunları içinde gösterilen bu eğlenceli yeni mobil araba yarışı oyununun Dusk Racer.

Yeni bir Android Mobil Araba Yarışı oyunu: Dusk Racer

1894’de Fransa’da ortaya çıkan araba yarışları günümüze kadar süren etkisiyle birçok insan için heyecanlandırıcı bir durum olmuştur. Bu yarışların 1990’lı yıllarda bilgisayar ve oyun dünyasına konu olması da oldukça kabul edilebilir bir durum olmaktadır. Araba yarışı oyunlarının şimdi ise başka bir alana daha hızla girdiğini görüyoruz. Bu alanda kimileri eski türü yeni platforma entegre ederken, kimi de 3 boyutlu grafiklerin gerçekçiliğini bu alana taşımaya çalışıyor. Hangi alandan bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Mobil oyun dünyası günümüzde hala gelişmekte olan yeni bir dünya ve yeni bir teknoloji olgusudur.

Mobil oyunlar dünyasının hala gelişmekte olan bir alan olduğunu düşünmekteyiz. Hızla yükselen mobil oyuncu sayısı bu durumu göstermektedir. Her gün yeni oyunlar ve kullanışlı uygulamalarla mobil uygulama ve oyun sektörü daha da büyüyeceğe benzemektedir.

İlk başta söz ettiğimiz araba yarışları ile mobil dünyanın birleştiği çok özel bir oyundan bahsetmek istiyoruz. Android Yarış Oyunları içinde gösterilen bu eğlenceli mobil araba yarışı oyununun ismi Dusk Racer. Dusk Racer 2014 yılında Trionline Games tarafından çıkarılmış harika bir yarış oyunudur. Araba oyunları türünün alt kategorilerinden biri olan yarış oyunları içinde gösterilebilecek olan Dusk Racer çıktığı günden itibaren oyunu oynayan oyunculardan hep beğeni toplamıştır. Şimdi bu sevilen oyunun nasıl bir tarzı olduğunu, oldukça eğlenceli yanlara sahip olan Dusk Racer’ın oyun dinamiklerinden söz etmek istiyoruz.

1410527742_oyun1.jpg

Oyunun Android tabanlı bir yarış oyunu olduğunu ayrıca belirtmeliyiz. Böylece oldukça büyük bir kitleye ulaşabilen bu süper araba oyununu Android işletim sistemine sahip herhangi bir akıllı telefonla rahatça oynayabilirsiniz. Söylemeliyiz ki bu oyunun Android yarış oyunları gibi oldukça gelişmiş bir pazara girmesi yapımcıların oyunlarına ne kadar güvendiklerini kanıtlamaktadır. Özellikle her gün mobil araba oyunları türündeki onlarca yeni oyunun piyasaya girdiği göz önüne alınırsa ortaya çıkan başarı riskine rağmen oyunun çokça güven topladığını gözlemliyoruz. Peki bu kadar Dusk Racer’ı bu kadar potansiyele sahip olduğunu düşündürten şey nedir? Sanırız bunu açıklamaya grafiklerden başlayabiliriz.

Dusk Racer kuşbakışı kamera açısına sahip oyun ekranın ve piksel art adı verilen grafik tasarım tarzına sahip bir oyundur. Grafiklere oldukça zaman harcanmış olduğu anlaşılan oyunu ilk açarken gözümüze son derece renkli bir eğlenceli oyun arayüzü çarpmaktadır.
Çoğu araba oyunları türünde olduğu gibi aksiyon ve hız istiyorum diye bağıran bir müzik, hoş arayüz efektleri ve oyunun kolayca ulaşılabilmesiyle ilk bölümden tam not aldığını söylemeliyiz. Arayüzünde bulunan araba seçim ekranı, ayarlar ve kılavuz bölümleri de oldukça başarılı. Araba seçim bölümünde yani garajda bulunan arabaları alabilmemiz için paraya ihtiyacımız olduğunu anlıyoruz ve bunun için tek bir yolun olduğunu farkediyoruz. Artık oyunu oynamak ve yola koyulmak için hazırsınız. Şimdi arabaya binip gaza basma zamanı geldi.

1410527735_oyun2.jpg

Biraz önce de söylediğimiz gibi oyuna başladığınızda kuş bakışı bir kamera açısı ile üstten gördüğümüz kırmızı bir spor araba bizleri bekliyor. Geri sayım oluyor ve 0’a ulaştığınızda gaza basıp ilerlemeye başlıyorsunuz. Oyunda 3 şeritli bir yol lastiklerinizin altından akıp gidiyor. Elbette bu yol boş değil. Sağ, sol ve orta şeritten ilerlemekte olan başka arabalar da mevcut ve oyunda para kazanmak istiyorsanız onlara çarpmamalısınız. Sert bir çarpışta direk oyunun bittiğini belirtmeliyiz. Bazı ufak dokunuşlarda ise tamir göstergeniz bir azalıyor ve tamir göstergeniz 0’ı gösteriyorsa oyun yine bitiyor. 0’dan fazlaysa ufak dokunuşlar sorun yaratmıyor. Mobil araba oyunları türündeki diğer oyunlarda sıkça rastlandığı gibi Dusk Racer’da da bu tamir göstergesini arttırabilecek bazı güçlendiriciler de mevcut. Güçlendirici demişken oyunda 3 tip güçlendirici bulunuyor. Bunlar, şimdi bahsettiğimiz tamir,  hızlandırıcı ve daha fazla para güçlendiricileri. Hızlandırıcı aldığınızdan yolda daha hızlı gitmeye başlıyorsunuz ve bu da kontrol noktalarına daha hızlı varmanızı sağlıyor. Unutmayın, ne kadar ilerlerseniz o kadar puanınız artıyor. Daha fazla para güçlendiricisi alarak da diğer arabaları alabilmek için gereken paraya daha çabuk kavuşuyorsunuz.  Oyunda para kazanmanın bir yolu da trafikte ilerlemekte olan arabaların çok yakınından geçmek. Fakat onlara dokunmamalısınız. Arabaların yakınından geçtiğinizde harika bir efekt oyun ekranına geliyor ve size kısa süre içinde daha fazla yakın temas öneriyor. Bir arabaya yakın temasta bulunduğunuzdan hemen sonra bir başka arabaya yaklaşırsanız paranızı katlıyor ve combo yapıyorsunuz. Bu combo hareketini 6 defa tekrarlayabiliyor ve daha yüksek paralar kazanabiliyorsunuz. Oyunda sık sık arabaların yakınından geçmeli ve bunun yarattığı aksiyonun tadını çıkarmalısınız. Oyunun aksiyonu arttırıcı bir diğer noktası ise değişen hava durumu. Yollarda akarken sizleri yağmur, kar, sis ya da açık hava gibi farklı hava durumları bekliyor ve bunlardan bazıları size oldukça yüksek heyecan vadediyor.

Mobil araba oyunları türündeki bu eğlenceli oyunda belli paralara ulaştığınızda bazı arabalar aktif hale geliyor ve onları satın alıp sonraki oyunlarda bu arabaları kullanabiliyorsunuz. Parayla alınan arabaların diğer arabalardan yol tutuşu, yüksek hız ve dayanıklılık gibi farklılıkları söz konusu. O yüzden daha iyi sürüş için para kazanmalı ve ne kadar usta bir şoför olduğunuzu kanıtlamalısınız. Sizi usta bir şoför olduğunuzu hissetirecek bir başka ayrıntı ise sesler. Oyundaki tüm sesler orijinal arabaların birebir sizlerinden üretilmiş. Bu yüzden gerek vites atış sesi olsun, gerek gaz verme olsun tüm bu sesler sizi ayrıca etkileyecek. Gerçek modellerinden birebir tasarlanan grafikleri, hız göstergeleri ve diğer ufak ayrıntılar da oyunu oynarken maksimum eğlenceyi size getirmeyi hedefleyen unsurlardan. Tüm aksiyon, hız ve heyecanın içinde böylesine bir kaliteyi görünce bu oyunun diğer yarış oyunları türündeki rakiplerinden farkını da daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Yeni çıkmasına rağmen yüksek bir oyuncu sayısına ulaşan Dusk Racer oyunu yukarıda saydığımız olumlu birçok özelliğinden dolayı bu beğeniyi haketmektedir. Bir yarış oyunundan beklediğiniz her şeyi size en güzel görseller ve etkileyici efektlerle sunan bu oyunda çok güzel zaman geçireceğinizi iddia ediyoruz. Özellikle mobil oyunların her yeri kapsayan ulaşılabilirliğini düşünecek olursak bu oyun size her anınızın eğlenceli geçmesini sağlayacak gibi görünüyor.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trionline.duskracer

Özellikle hız kavramından hoşlanan oyuncuların seveceği araba oyunları türünden bir oyun olan Dusk Racer’ın daha da büyüyeceğinden ve popülerleşeceğinden eminiz.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.