'Yüzüklerin Efendisi: Gollum' nihayet 25 Mayıs'ta geliyor

Upuzun bir kuluçka döneminden sonra Yüzüklerin Efendisi: Gollum yayınlanmaya artık neredeyse hazır. Daedalic, JRR Tolkien'in fantezi dünyasını konu alan gizlilik aksiyonunun 25 Mayıs'ta PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S'de kullanılabileceğini açıkladı.

'Yüzüklerin Efendisi: Gollum' nihayet 25 Mayıs'ta geliyor

Bir Switch sürümünün de yıl içinde çıkması bekleniyor. Oyunun mekaniği şimdiye kadar tanıdık gelse dahi (Monolith’in Orta Dünya oyunlarının hack-and-slash'ına hayran kalmadıysanız da) yine de yeni bir yaklaşım olmayı vaat ediyor.

Yüzük Kardeşliği'nin ilk birkaç bölümünde Kıymetli'yi arayışının (başka ne var?) daha önce kaydedilmemiş bir öyküsünde Gollum'u oynayacaksınız. Gollum açıkça kavgacı bir yaratık değil, bu yüzden hayatta kalmak için gizlice girip tırmanması gerekecek. Ve en önemlisi, yozlaşmış zihnindeki savaş oyunda da kilit bir rol oynuyor. Gollum'un daha karanlık dürtülerine boyun eğmekle Smeagol'ün nezaket kırıntılarına tutunmak arasında seçim yapmanız gerekecek. Bu, kitaplardan uyarlanan orijinal bir hikaye olsa da, tanıdık karakterlerle karşılaşacak ve büyük ölçüde Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi filmlerinden ilham alan bir dünyada gezineceksiniz.

'Yüzüklerin Efendisi: Gollum' nihayet 25 Mayıs'ta geliyor

Gollum'un bitirilmesinin biraz zaman aldığını söylemek az kalır. Oyun ilk olarak 2019'da tanıtılmıştı ve o zaman bile 2021'e kadar çıkması beklenmiyordu. 2019 geldi geçti (salgında bu sürece pek yardımcı olmadı) ve Eylül 2022'deki geçici bir sürüm bile bir gecikme yaşanmadan olmadı.

Ancak zamanlama oyunun lehine işleyebilir. 2019 yılında Amazon'un Yüzüklerin Efendisi dizisi henüz emekleme dönemindeydi ve Tolkien'in son büyük oyunu (Middle-earth: Shadow of War) eski haberdi. Amazon'un The Rings of Power şovu büyük bir başarı elde etti ve film efektleri evi Weta Workshop, seride kendi oyun setini yapıyor. Hobbitlere ve orklara yeniden bir ilgi var ve Gollum da bu talepten yararlanabilir.