Sinema

Game of Thrones kehanetleri gerçekleşti mi?

Game of Thrones'ta büyük finale adım adım yaklaşırken, artık geride yalnızca bir bölüm kaldı. Peki Game of Thrones kehanetleri gerçekleşti mi? İşte cevabı!

Game of Thrones kehanetleri gerçekleşti mi?

Game of Thrones'ta büyük finale adım adım yaklaşırken, artık geride yalnızca bir bölüm kaldı. Büyük savaşın ardından son savaşı da kazanan Daenerys, King's Landing'i yakıp yıktı, Red Keep'i yerle bir etti. Cersei, Jamie, Varys, The Hound ve The Mountain bu bölümde ölümüne şahit olduğumuz karakterler oldu ki, bunların en merakla bekleneni elbette Cersei idi.

Game of Thrones kehanetleri gerçekleşti mi?

Yıllardır Cersei'nin nasıl öleceğini, ölümünün kimin elinden olacağını düşünüp dururken, dizide izlediğimiz kehanetler yerini buldu mu sorusu geliyor hemen akıllara. Evet, bazı kehanetler gerçekleşti, bazıları ise gerçekleşmedi.

Cersei'yi kimin öldüreceği konusunda, tüm bahis okları Arya'yı gösterirken, örneğin Kurbağa Marry'nin Cersei henüz küçük bir kızken yaptığı kehanet, kraliçe olacağı, 3 çocuğu olacağı ve bunların hepsinin altınlara sarılı bir şekilde öleceği kehanetleri gerçekleşti.

Aynı şekilde, ondan daha genç ve güzel biri gelene kadar bir süre kraliçe olacağı kehaneti de gerçekleşti. Dizideki cadı sahnesinde olmayan, ancak kitapları okuyan hayranların bildiği bir kehanet daha vardı ki, o da Cersei'nin ölümünün Volanqar'ın (küçük kardeş) elinden olacağıydı. Kehanet şöyle diyordu; "Gözyaşları seni boğduğunda, Volanqar beyaz boynunu elleri ile çevreleyecek ve hayatını alacak."

Cersei direkt olarak kimse tarafından öldürülmedi ama yine de küçük kardeşinin (ikizi olmasına rağmen, ondan birkaç dakika erken doğduğunu biliyoruz) ellerinde ve gözyaşları içerisinde öldüğünü düşündüğümüzde, kehanetin bu bölümünün de senaristlerin kitaba bir saygı duruşu olarak gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

Kimsenin ellerinden çıkan bir intikam ölümü olmasa da, Cersei ve Jamie'nin duygusal vedası, elbette aklımıza Melisandre'nin kehanetini de getirdi. Melisandre Arya'ya; "Sendeki karanlığı görüyorum. Bu karanlıkta gözler bana geri dönüyor. Kahverengi gözler, mavi gözler, yeşil gözler. Gözler seni sonsuza kadar vuracak. Yeniden karşılaşacağız." 

Evet yeniden karşılaştılar ve Melisandre, bu kehaneti hatırlattı. Kahverengi gözler (Walder Frey), mavi gözler (Night King) ve yeşil gözlerin ise Cersei'ye ait olduğu ve Cersei'yi Arya'nın öldüreceği düşünülüyordu. Evet bu olmadı, ancak bu kehanetin gerçek olmadığı anlamına gelmez, zira zaman zaman ışık oyunları ile değişse de, mavi olarak öne çıksa da, Daenerys'in de gözlerinin yeşil olduğu ve kehanetin bu şekilde tutabileceği ya da düşük bir ihtimal de olsa Tyrion'ın Arya'nın kurbanı olabileceği konuşuluyor.

Hiçbiri olmazsa da, Arya'nın öldürdüğü nice insandan birinin gözleri illa yeşildir der geçeriz artık, senaristlerle aşık atmayalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.