Oscar ödüllü Parasite filminin yıldızı Lee Sun-kyun 48 yaşında hayatını kaybetti

Dünya sinemasını sarsan haber: 'Parasite' filmiyle uluslararası alanda büyük beğeni toplayan Güney Koreli ünlü aktör Lee Sun-kyun, 48 yaşında yaşamını yitirdi. Oyuncunun ani vefatı, hayranları arasında büyük üzüntüye yol açtı.

Oscar ödüllü Parasite filminin yıldızı Lee Sun-kyun 48 yaşında hayatını kaybetti

Oscar ödüllü "Parasite" filmiyle tanınan ünlü Güney Koreli aktör Lee Sun-kyun, 48 yaşında hayatını kaybetti. THR'nin haberine göre, Lee'nin vefatı Güney Kore'nin önde gelen haber ajansı Yonhap tarafından doğrulandı. Lee, Seul'deki bir parkta bir araçta ölü bulundu. Eşi, Lee'nin intihar notu yazdıktan sonra evden ayrıldığını belirterek, kendisini arama çalışmaları başlatmıştı. Lee, arkasında eşi Jeon Hye-jin ve iki oğlunu bırakarak hayata veda etti.

Lee'nin ölümü, Güney Kore hükümetinin uyuşturucuya karşı sert tutumu sırasında yaşandı. Bu dönemde aktörler, şarkıcılar ve zengin ailelerin varisleri gibi ünlü kişilere yönelik çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Yerel medya, Lee'nin yasadışı uyuşturucu kullanımı iddialarıyla ilgili polis tarafından soruşturulduğunu iddia ediyordu. Yonhap'a göre, Lee üç kez polis tarafından sorgulandı ve kendisini bir bar hostesi tarafından kandırılarak uyuşturucu kullanmaya zorlandığını, şantaja maruz kaldığını belirtti.

Oscar ödüllü Parasite filminin yıldızı Lee Sun-kyun 48 yaşında hayatını kaybetti

1975 yılında Seul'de doğan Lee Sun-kyun, 1994 yılında Kore Ulusal Sanat Üniversitesi'nin Drama Okulu'nun ilk mezunları arasındaydı. 2007 yılında "White Tower" adlı tıbbi drama ile büyük bir çıkış yaptı ve ardından "Coffee Prince", "Drama City", "Pasta" ve "Miss Korea" gibi projelerde rol aldı. Sinema kariyerinde ise "Helpless" ve "All About My Wife" gibi filmlerde önemli roller üstlendi.

Batı dünyası için ise Lee'nin en bilinen rolü "Parasite" filmindeki Park Dong-ik karakteriydi. Bu rolüyle Screen Actors Guild Ödülü kazanan Lee, film ise En İyi Film dalında Oscar kazandı ve Teknolojioku tarafından 2019'un en iyi filmi seçildi.

2021 yılında Lee, Apple TV+’ın ilk Korece orijinal dizisi "Dr. Brain"de rol aldı. 2023 yılında ise "Payback", "Killing Romance", "Project Silence" ve "Sleep" gibi projelerde yer aldı.