Oyuncuların grevi kısmen başarıya ulaştı

Amerika Yazarlar Birliği'nin çalışmaya devam etmek için anlaşmaya varmasının üzerinden iki hafta geçti ancak muadili Sinema Oyuncuları Birliği-Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (SAG-AFTRA) için işler pek iyi görünmüyor.

Oyuncuların grevi kısmen başarıya ulaştı

SAG-AFTRA'nın müzakere komitesi yaptığı açıklamada, çarşamba gecesi Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı (AMPTP) ile yapılan görüşmelerin "zorba taktikleri" nedeniyle kesintiye uğradığını ve CEO'ların herhangi bir karşı teklif sunmadan çekildiğini bildirdi. Disney'den Bob Iger ve Netflix'ten Ted Sarandos gibi CEO'lar ekim ayı başında SAG-AFTRA müzakerecileriyle kişisel olarak görüşmeye başlamıştı.

Komite, temmuz ortasından bu yana greve giden aktörler ile anlaşmaya varmak için çalışıyor. SAG-AFTRA, "Geçen hafta şok edici bir şekilde grev başlamadan önce teklif ettiklerinden daha düşük bir teklif sunmalarına rağmen onlarla iyi niyetle müzakere ettik." dedi.

Oyuncuların grevi kısmen başarıya ulaştı

"Bu şirketler, sanatçıların yerini yapay zekanın almasına karşı bir korumayı reddediyorlar, enflasyona karşı maaşlarınızı artırmayı ve çalışmanızın onlar için ürettiği muazzam gelirin küçük bir kısmını paylaşmayı reddediyorlar."

AMPTP, dinleme gelirinde talep edilen kesintinin yılda 800 milyon dolara mal olacağını iddia ediyor; SAG-AFTRA, sendikanın "büyük, anlamlı karşı çıkışları" sonrasında bu rakamın %60 oranında şişirildiğini söylüyor. SAG-AFTRA'ya göre bu taktik, üyeleri kandırmaya ve desteği kırmaya yönelik bir girişim. Sendika ayrıca AMPTP'nin, aktörlerin kendi benzerliklerini tüm seride kullanabilmeleri için ilk gün AI onayı gerektirdiğini iddia ediyor. Şimdilik SAG-AFTRA, üyelerini grev sıralarına ve dayanışma etkinliklerine katılmaya devam etmeye teşvik ediyor.