Sosyal Medya

AB: Teknoloji devleri de vergilendirilmeli!

AB Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager teknoloji şirketlerinin de diğer şirketler gibi vergilendirilmesi gerektiğini açıkladı.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığına adaylığını açıklayan komisyonun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, teknoloji şirketlerinin de diğer şirketler gibi vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

AB: Teknoloji devleri de vergilendirilmeli!

Vestager, Avrupa Parlamentosu seçimleri için oy kullanmak üzere geldiği ülkesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki tarihi belediye binasında oyunu kullanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin nasıl vergilendirilmesi gerektiğine yönelik soruyu yanıtlayan Vestager, "Diğer şirketler gibi vergi ödemeliler. İş arkadaşım Pierre Moscovici’nin yaptığı araştırmaya göre, dijital şirketler ortalama yüzde 9 vergi ödüyor.

Oysa diğer tüm şirketler Avrupa’da ortalama yüzde 23 vergi ödüyor. Bu adil bir rekabet değil ve değişmesi gerek" dedi. Arama motoru Google’a son dönemde üst üste rekabet karşıtı uygulamaları nedeniyle çok sayıda para cezaları verilmesinin hatırlatılması üzerine Vestager, bu konuda olumlu yönde gelişmeler gördüklerini belirtti.

Google’ın rakiplerinin artık arama sonuçlarında çıktığını gördüklerini ifade eden Vestager, aramaların dörtte üçünde Google’ın bir rakibinin de sonuçlarda yer aldığının altını çizdi. Vestager, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecine ilişkin ise zamanı geldiğinde Türkiye’nin AB’nin bir parçası olmasını ümit ettiğini belirtti.

Yürütülen müzakerelerin çok zor ve Türk tarafının da yollarını belirleme ve nasıl ilerleyeceği konusunda derin düşünceleri olduğunu anlatan Vestager, "Tahminim hala uzun bir yol var" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.