ABD Meta'nın üzerine oynuyor!

Meta'nın Gözetim Kurulu, ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde yüksek profilli yeni bir davayı üstlenmeye hazırlanıyor.

ABD Meta'nın üzerine oynuyor!

Kurul, Başkan Joe Biden'ın "değiştirilmiş" videosuyla ilgili kullanıcı itirazını içeren bir davayı duyurmayı planladığını söyledi. Kurul, "önümüzdeki günlerde" resmi olarak duyurulacağını söylediği davanın ayrıntılarını açıklamadı ancak bunun Meta için geniş kapsamlı etkileri olabilecek politikalara değineceğini öne sürdü.

Ne Meta ne de Gözetim Kurulu söz konusu videoyla ilgili ayrıntıları paylaşmasa da bu durum, sosyal ağın yapay zeka tarafından oluşturulan veya başka şekilde manipüle edilen medyaya ilişkin politikalarını daha da şekillendirebilir.

ABD Meta'nın üzerine oynuyor!

Tanınmış kişilerin sahte videolarını oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getiren üretken yapay zeka araçlarının ortaya çıkmasından önce bile Meta, politikacıların müstehcen bir şekilde düzenlenmiş videolarına verdiği yanıt nedeniyle tepki çekiyordu. 2019 yılında şirket, o zamanki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin "sarhoş" olduğunu iddia eden düzenlenmiş bir klibi kaldırmayı reddetmişti.

Olay, şirketin yapay zeka tarafından oluşturulan deepfake videoları yasaklayan ancak diğer bazı düzenlenmiş video türlerinin yürürlükte kalmasına izin veren mevcut politikasını harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl boyunca, doğrulamacılar, Joe Biden'ın Facebook ve Instagram'da sıklıkla yayılan aldatıcı şekilde düzenlenmiş videolarının gerçeklerini düzenli olarak yayınladı.

Gözetim Kurulu bir davayı kabul ettiğinde Meta'nın yalnızca söz konusu belirli Facebook veya Instagram gönderisine ilişkin kurul kararını uygulaması gerekiyor. Kurul ayrıca, yazılı yanıtlar vermesi gerekse de Meta'nın göz ardı etmekte özgür olduğu bir dizi politika önerisi de sunuyor.