ABD'li TikTok kullanıcıları hükümete isyan bayrağı açtı

ABD'li TikTok kullanıcıları hükümete isyan bayrağı açtı. Şirketin davayı finanse ettiği bildiriliyor.

ABD'li TikTok kullanıcıları hükümete isyan bayrağı açtı

Bir grup TikTok yaratıcısı, uygulamanın ABD'de yasaklanmasını önlemek için hukuki mücadeleye katıldı. Sekiz yaratıcı, TikTok'un ana şirketi ByteDance'in hizmeti satmasını gerektiren bir yasayı engellemek amacıyla ABD hükümetine dava açtı.

Dava, "Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası"nın, platforma bağlı içerik oluşturucuların İlk Değişiklik haklarını ihlal etmesi nedeniyle anayasaya aykırı olduğunu iddia ediyor. "TikTok'un konuşmayı barındırma, düzenleme ve yayma konusundaki yeni yöntemi sayesinde kendi seslerini buldular, önemli bir izleyici kitlesi topladılar, yeni arkadaşlar edindiler ve yeni ve farklı düşünme biçimleriyle karşılaştılar" diyor.

ABD'li TikTok kullanıcıları hükümete isyan bayrağı açtı

"Yasanın TikTok'u yasaklaması, onları ve ülkenin geri kalanını bu ayırt edici ifade ve iletişim araçlarından mahrum bırakma tehdidinde bulunuyor."

Dava, TikTok'un hükümete karşı kendi davasını açmasından bir hafta sonra geldi. The Washington Post'a göre şirket, en son davaya katılan içerik oluşturucuların yasal ücretlerini "karşılıyor". Bu aynı zamanda geçmişte şirket için işe yarayan bir strateji. Montana merkezli bir grup TikTok yaratıcısı, geçen yıl eyalet çapında yasaklama girişimi nedeniyle eyalete dava açmıştı. Bu çaba sonuçta başarılı oldu ve yasak hiçbir zaman yürürlüğe girmedi. Montana yaratıcıları, şu anda en son davaya dahil olan sekiz yaratıcıyı temsil eden aynı hukuk firması tarafından temsil ediliyordu.