Amazon şokta Kanada’daki depo çalışanları Sendika kurdu

Amazon'un Kanada'daki depolarından birinde çalışanlar, şirket tarihinde bir ilki gerçekleştirerek sendika kurdu.

Amazon şokta Kanada’daki depo çalışanları Sendika kurdu

Kanada'da bir grup Amazon çalışanı, şirketin depolarından birinde ilk kez bir sendika kurdu. Quebec eyaletindeki Laval şehrinde bulunan DXT4 deposunda çalışan yaklaşık 200 kişi, ülke çapında çeşitli sektörlerde yaklaşık 330 bin kişiyi temsil eden Confédération des syndicats nationaux (CSN) çatısı altında örgütlendi. Çalışanlar, önümüzdeki günlerde bir genel kurul toplantısı yaparak anayasa, tüzük ve temsilcilerini belirleyecekler. Daha sonra sendika üyeleri ile görüşülerek talepler listesi üzerinde mutabakata varılacak.

Sendika, Amazon'un yasal olarak müzakere masasına oturması gerektiğini belirtiyor ancak şirketin işçi birliğini engellemeye çalıştığı iddiaları üzerine kararın temyize götürüleceğini öngörüyor. CSN başkanı Caroline Senneville, Latin Amerika, Çad, Mağrip ve Asya'dan korkusuzca haklarını arayan işçilerin büyük bir zafer kazandığını ifade etti. Senneville, Amazon'un sendikalaşma çabalarını engellemek için iş yerini korkutucu mesajlarla doldurduğunu, ancak DXT4 çalışanlarının cesaret dersi verdiğini ve umutlarının bu hareketin yayılmasına yönelik olduğunu belirtti.

Amazon şokta Kanada’daki depo çalışanları Sendika kurdu - Resim : 1

Amazon şokta Kanada’daki depo çalışanları Sendika kurdu

Amazon ise, 6 Mayıs'ta iş mahkemesine gönderdiği bir mektupta sendika kurulmasının çalışanların çıkarlarını temsil etmeyeceğini iddia etti. Şirket, bazı çalışanların yanıltılarak sendika kartı imzaladığını ve Quebec iş yasasının bazı yönlerinin Kanada İnsan Hakları Bildirgesi'ne aykırı olduğunu öne sürdü. Amazon sözcüsü Barbara M. Agrait, herkesin kendi durumuna ve inançlarına göre bilgi edinme ve oylama hakkına sahip olması gerektiğini belirterek, bir işverende çoğunluğun bir sendikaya katılması durumunda, haberdar olmayan yüzlerce çalışanın temsiliyetinin otomatik olarak gerçekleşeceğini söyledi.

Amazon, ABD ve Avrupa'daki depolarında sendikalaşma çabalarını engellemeye çalışmakla uzun süredir suçlanıyor. 2022'de New York, Staten Island'daki bir depoda çalışanlar şirkette sendika kurmayı başaran ilk grup oldu, ancak Amazon Labor Union henüz Amazon ile bir sözleşme imzalamadı ve liderlik seçimi öncesinde fonların tükenmekte olduğu yönünde raporlar var.