Sosyal Medya

Beklenen oldu! Hükümet çocuk güvenliğinden ötürü TikTok'a dava açtı!

TikTok veri güvenliği konusunda ilk devlet davasıyla karşı karşıya. Özellikle çocuklar için büyük bir tehdit olarak görülen TikTok için ilk davası hayırlı olsun.

Beklenen oldu! Hükümet çocuk güvenliğinden ötürü TikTok'a dava açtı!

Indiana Başsavcısı, TikTok'u Çin'in veri erişimi konusunda kullanıcıları yanılttığı ve çocuk güvenliğini ihlal ettiği iddiasıyla dava etti. Sosyal medya hizmetinin, Çin hükümetinin teorik olarak hassas verileri elde edebileceği konusunda uyarıda bulunmayarak eyalet tüketici yasasını çiğnediği iddia ediliyor. İddiaya göre ByteDance'ın sahibi olduğu firma ayrıca, çocuklar uyuşturucu ve seksle ilgili içeriği kolayca bulabilmesine rağmen, App Store ve Google Play'de uygulamasına "12+" yaş derecelendirmesi vererek müşterileri kandırdı.

Indiana, her ihlal için 5.000 dolara kadar para cezası istiyor. Ayrıca, eyalet Yüksek Mahkemesinden veri işlemeyle ilgili sözde aldatıcı iddialara son vermesini ve uygulamanın gençlere yönelik pazarlamasını durdurmasını istiyor.

Beklenen oldu! Hükümet çocuk güvenliğinden ötürü TikTok'a dava açtı! - Resim : 1

Sosyal ağ, ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmayı defalarca reddetti ve Amerikan hesap verilerini eyaletlerde depolamak gibi, politikacıları ve eleştirmenleri rahatlatmak için adımlar attı. Ayrıca, ABD dışındaki verilere erişebilecek ByteDance çalışanları için "sağlam" onay süreçleri ve kontrolleri olduğunu söylüyor. TikTok, bazı videolar için yaş sınırlaması da dahil olmak üzere gençlerin daha yetişkinlere yönelik içeriğe erişimini de sınırladı.

Beklenen oldu! Hükümet çocuk güvenliğinden ötürü TikTok'a dava açtı!

Dava, TikTok için son haftalarda ortaya çıkan sorunları birleştiriyor. Maryland valisi, Güney Dakota'nın kasım ayı sonlarında yaptığı benzer bir hareketi yineleyerek, güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamanın eyalet hükümeti cihazlarında kullanılmasını yasakladı. Wall Street Journal kaynakları ayrıca Biden yönetimiyle olası bir ulusal güvenlik anlaşmasının yine tıkandığını iddia ediyor. TikTok'un bu yaz geçici bir anlaşması olsa da, bazı yetkililer anlaşmanın Çin'in erişimini sınırlayacak kadar ileri gitmediğinden endişe ediyor.

Davanın gidişatı henüz belirsiz. Verilere potansiyel erişim illaki TikTok'un güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu anlamına gelmiyor ve Facebook ve Instagram gibi uygulamalarda yetişkinlere yönelik daha fazla materyal görme potansiyeli olmasına rağmen, kendini 12+ olarak derecelendirilmesi de olumlu bir hamle (Twitter, 17+ olarak derecelendirilmiş durumda).

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.