Sosyal Medya

Beklenen oldu ve TikTok yasaklandı!

Beklenen oldu ve ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya platformunun ülke genelinde yasaklanmasına karar veren kararnameyi imzaladı.


Son günlerin tartışma konusu olan TikTok'un ABD'de yasaklanma ihtimali gerçek oldu. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u ülke genelinde yasaklayacağı bir kararnameyi imzalayacağı iddiaları ortaya atılmış, ardından sosyal medya platformunun Microsoft'a satılması için görüşmelerin yapıldığı da ortaya çıkmıştı.

ABD'den TikTok'a yasak geldi!

Donald Trump tarafından imzalanan bir kararname ile ülke genelinde TikTok'un yasaklanması kararlaştırıldı. Ancak bu kararın uygulanması için 45 günlük bir süre bulunuyor. Açıklanan süre 20 Eylül'de dolacak ve yasaklar bu tarihten itibaren başlayacak. Kararnamede aşağıdaki ifadelere yer verildi:

"Çin hükümeti tarafından kontrol edilen uygulamaların yaygınlaşması ABD ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor. ABD, ulusal güvenliğini korumak için TikTok'a karşı agresif önlemler almalı.”

Öte yandan ek bir kararname ile yine Çin merkezli Wechat platformunun da ABD genelinde yasaklandığı açıklandı.

Konuyla ilgili bir paylaşım yapan gazeteci Andrew Feinberg, başkanın imzaladığı kararnamenin detaylarını Twitter hesabında duyurdu. 

INBOX: @realDonaldTrump has signed an executive order to ban TikTok in 45 days. pic.twitter.com/1zR4HgCPVj

Alınan kararların 45 günlük süre şartına bağlanması ise ilginç. Zira Microsoft'un TikTok'u satın alma görüşmelerinin 15 Eylül'e kadar olumlu ya da olumsuz olarak sonlandırılacağı açıklanmıştı. Bu süre içinde TikTok'un ABD operasyonlarının Microsoft'a satılma ihtimali de bulunuyor.

Casusluk iddiaları bulunuyor

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un ABD'de yasaklanmasının ardında kullanıcı verilerini gizlice toplayıp Çin devletine verdiği iddiaları yer alıyor. Çin ABD geriliminden etkilenen markalardan biri olan TikTok ise bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.  

Yorumlar
Namyelüs
ABD emperyalizmi; işine gelmiyorsa yasaklar işine geliyorsa basın özgürlüğü maskesi altında senin yasaklamana karşı çıkar.
Cevapla
Gulhan
Çok doğru bi karar
Cevapla
Tibet
Bu iddiaları Huawei içi de öne süren yine ABD'idi ve ABD ve Çin birbirine düşman iki ülke. Casusluk iddiası bence palavra. ABD pazarda potansiyel rakipleri alt etmeye çalışıyor. Huawei tüm kahramanlara rağmen sektörde Samsung'u da geçerek 1.oldu ama ABD hala aynı zırvalıkları sıralıyor. Şimdi sıra Tiktok'ta. İşe bak ki ABD yasak çıkarıyor ve yine ABD şirketi Mikrosoft'sa satın almaya çalışıyor.
Cevapla
Guncelle
darısı türkiyenin başına
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.