Sosyal Medya

Bu iddia doğru ise Facebook’un işi çok zor!

Popüler sosyal medya uygulaması Facebook, saatlerdir sürerken erişim sorunu nedeni ile gündemden düşmüyor. Çeşitli teoriler ve iddialar şimdiden konuşulmaya başlandı!

Bu iddia doğru ise Facebook’un işi çok zor!

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ı etkileyen erişim sorunu tüm hızıyla devam ediyor. Platformlara erişim problemi çözülmüş olsa da arka taraftaki sorunlar gittikçe büyüyor. Gelen son bilgiler, şirket sistemlerinde yaşanan sorunların çalışanların giriş kartlarını bile etkilediğini ortaya koydu.

Saatlerdir konuyla ilgili sessizliğini koruyan Facebook, sonunda ilk açıklamasını yaptı. Şirketin CTO's (İcra Kurulu Başkanı) Mike Schroepfer, kesintinin nedenini açıkladı ve dünyadaki tüm Facebook kullanıcılarından özür diledi. İşte açıklama detayları.

Facebook, Instagram ve WhatsApp neden çöktü?

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Mike Schroepfer, şirkete ait tüm sosyal medya platformlarının çökmesi nedeniyle konuşmasına özür dileyerek başladı. Kesintinin ağ sorunlarını ortaya çıkarmaktan kaynaklandığını belirten CTO, ekiplerin hata ayıklamak ve geri yüklemek için mümkün olduğunca hızlı çalıştığını belirtti.

Aynı zamanda ek bir açıklama yapan şirket, yaptığı başka bir paylaşımla siber saldırı olasılığını kontrol ettiklerini ve bunun şimdilik mümkün görünmediğini duyurdu. Konumu nedeniyle kesintiden teknik olarak sorumlu olan Schroepfer, ne yazık ki başka bir açıklama yapmadı. Bu nedenle, sorunun ne zaman ortadan kalkacağı hala belirsiz. Kullanıcılar özellikle WhatsApp'ın erişilmezliğinden şikâyet ediyor.

Bireysel ve kurumsal iletişim için kullanılan uygulama, dünyanın bir numaralı mesajlaşma hizmeti olarak kabul ediliyor.

Facebook Pandora Gazeteleri yüzünden mi çöktü?

Erişim sorunu saatlerdir sürerken, çeşitli teoriler ve iddialar şimdiden konuşulmaya başlandı. Bunlardan en dikkat çekici olano Pandora Gazeteleriydi. Eski Facebook çalışanı Frances Haugen tarafından ortaya çıkan belgelere göre, şirket büyümeyi güvenliğe tercih etti.

Ünlülere ve etkileyicilere ayrıcalık veren şirket, güvenlik mekanizmalarını göz ardı ederek bu tür hesaplara diğer kullanıcılardan farklı davrandı. Ayrıca, sızdırılan bazı belgeler Facebook'un bir grup hissedar tarafından açılan karmaşık bir davayla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu nedenle şirketin delilleri ortadan kaldırmak için böyle bir hamle yaptığı iddialar arasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.