Sosyal Medya

Cüneyt Özdemir NFT ile Tweet'ini sattı!

NFT çılgınlığı tam gaz devam ediyor. Şimdi de gazeteci Cüneyt Özdemir, NFT ile Tweet'ini sattı. Peki, bu Tweet kaça satıldı? İşte detaylar.

Cüneyt Özdemir NFT ile Tweet'ini sattı!

Blockchain teknolojisinin bir parçası olan NFT, son günlerde gündeme gelmeye başladı. Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in ilk Tweet'ini bir Türk'ün rekor fiyata satın alması ile ülkemizde de popüler olan NFT kervanına bugün de ünlü gazeteci Cüneyt Özdemir katıldı.

NFT nedir?

NFT, benzersiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri adı verilen bir dijital defterdeki bir veri birimi olarak karşımıza çıkıyor. NFT aracalığı ile bu zamana kadar oldukça farklı şeyler satıldı. Bu satılanların tamamının dijital içerik olduğunu belirtelim. Yani isteyen herkes Tweet'ini, dijital resmini veya başka bir dijital öğesini NFT ile satabiliyor.

Açılı Non-Fungible-Tokens olan NFT ile geçtiğimiz günlerde Sanatçı Tarık Tolunay’ın ‘Fractal İstanbul – Pandemi’ eseri de NFT ile 69 milyon dolara satılmıştı. Bugün ise Cüneyt Özdemir tweetini 10 bin dolara NFT ile sattığını açıkladı. Ünlü gazeteci bu geliri Darüşşafaka'ya bağışlayacağını açıkladı.

Resmi Twitter hesabından attığı "Bu tweet bir 'SANAT ESERİ'dir! #merhabaNFT" tweet'ini satan Cüneyt Özdemir, gelirini bağışlaması ile büyük beğeni topladı diyebiliriz.

Ünlü isimlerin NFT ile sattığı içerikleri genellikle hayır işlerine ayırdığını biliyoruz. Eğer bu zincir büyür ve hayır işleri için NFT kullanılırsa özellikle ülkemiz için büyük katkı sağlayacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.