Discord kullanıcıları dikkate aldı; artık çok daha fazlası geliyor

Discord, bir süredir Etkinlikler özelliği aracılığıyla uygulamaları ve oyunları doğrudan sohbetlere yerleştirmeyi deniyordu.

Discord kullanıcıları dikkate aldı; artık çok daha fazlası geliyor

Artık şirket şimdi, geliştiricilerin sohbet tabanlı eğlenceye katılmaları için özel bir SDK başlatmaya hazırlanıyor. Gömülü Uygulama SDK'sı 18 Mart'ta kullanıma sunulacak ve geliştiricilerin Discord'daki bir iframe'e gömülü deneyimler oluşturmasına olanak tanıyacak.

Şirket bir blog yazısında şöyle yazdı: "Çok sayıda Discord Geliştiricisi, Activity'lere göz dikti ve kendi etkinliklerini ne zaman oluşturabileceklerini merak ediyorlardı." Bu duyurudan önce bu araçlar belirli geliştiricilerle sınırlıydı. Şu anda Discord kullanıcıları sohbete katılırken YouTube izlemek, poker oynamak ve beyaz tahtayı paylaşmak gibi şeyler yapabiliyor.

Platform ayrıca uygulama sunumlarını da geri getiriyor. Bu program, geliştiricileri uygulama fikirleri sunmaya ve 30.000 dolara kadar finansman sağlamaya teşvik ediyor. Discord geçen yıl mercan kayalığı kamerası, şehir kurma simülasyonu ve sanat portföyü uygulaması gibi harika şeylere fon sağladı. 2024'ün neler getireceğini kim bilebilir?

Discord kullanıcıları dikkate aldı; artık çok daha fazlası geliyor

Son olarak Discord, kullanıcıların hesaplarına uygulama eklemesine olanak tanıyan teknolojiyle denemeler yaptığını, böylece bu deneyimlerin onları sunucularda takip edeceğini duyurdu. Bu aracın beta sürümü 18 Mart'ta SDK ile birlikte piyasaya sürülecek. Şirket, kullanıcıların "DM'ler, grup sohbetleri ve küçük sunucular içinde" ortaya çıkan uygulamaları görmeye başlayacağını söylüyor.

Bu güncellemeler, şirketin işgücünün %17’sini etkileyen acımasız işten çıkarmaları duyurmasından sadece iki ay sonra geldi. CEO Jason Citron, Discord'u "güçlü ve karlı bir iş kurmaya devam etmek için en iyi konuma" getirmek için kesintilerin gerekli olduğunu söyledi. Bu amaçla şirket yakın zamanda oyun geliştiricileriyle temalı avatarlar ve çeşitli profil efektleri satmak için bir ortaklık programı başlattı.