Efsanelerin efsanesi Pele hayatını kaybetti! Dünya futbolu derin yasta

Dünya futbolunun efsane ismi Pele, 82 yaşında hayatını kaybetti. Pele uzun zamandır kanser tedavisi görüyordu.

Efsanelerin efsanesi Pele hayatını kaybetti! Dünya futbolu derin yasta

Çok uzun zamandır sağlık sorunlarıyla mücadele eden Pele, kolon kanseri tedavisi görüyordu. Durumu ağırlaşan Brezilyalı efsane Pele hayata gözlerini bugün yumdu. Bildirilenlere göre Pele'nin sağlığı gün geçtikçe kötüye gidiyordu.

Bir yılı aşkın süredir kolon kanseri tedavisi gören Brezilyalı efsane futbolcu Pele'nin akciğer, böbrek ve kalp rahatsızlıkları yaşadığı bildirilmişti. Aynı zamanda kanserinin de yoğun bir ilerleme gösterdiği söylenmişti.

pele öldü mü

Uzun süredir kemoterapi gören 82 yaşındaki Pele, hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Doktorlar kolon kanserinin vücudunun diğer organlarına yayıldığını da belirtmişti.

Vefatından önceki son halini de kızı paylaşmıştı

Pele, Sao Paulo şehrinde yer alan Albert Einstein Hastanesi'nde 29 Kasım tarihinde hastaneye kaldırılmıştı. Pele burada kemoterapi tedavisini de sürdürüyordu. Kızı da geçtiğimiz günlerde Pele'nin son halini sosyal medyada paylaşmıştı. 

Pele

Dünya futbolunun 'siyah incisi' olarak bilinen Pele, diğer efsane Maradona'dan tam iki yıl sonra hayatını kaybetti. Futbol dünyası bu haberle birlikte yasa boğuldu. 

FIFA Yüzyılın oyuncusu ödülünü almıştı

Futbol dünyasının efsane ismi Pele, Diego Maradona ile birlikte 2000 yılında FIFA Yüzyılın Oyuncusu ödülünü kazanmıştı. 16 yaşında Brezilya milli takımında yer alan Pele, başarılarını kariyeri boyunca sürdürmüştü.

1956'dan emekliye ayrıldığı 1977 yılına kadar oynadığı 1363 maçta 1279 gol atarak Guinness Dünya Rekorları'na ismini de kazımıştır. 

Pele gençliği

1995 yılından 1998 yılına kadar Brezilya Spor Bakanı olarak görev almıştı. 

23 Ekim 1940 tarihinde doğan Pele, 2013 yılında FIFA Ballon d'Or Prix d'Honneur ödülünü de almıştı. Dünya tarihinde bu ödülü alan ilk ve tek futbolcu olarak biliniyor.