Sosyal Medya

Elon Musk şirketlerini Facebook'tan bir Türk yüzünden sildi

Son günlerde başlayan Facebook'u silme hareketine Elon Musk da Space X ve Tesla'nın sayfalarını silerek katıldı. Üstelik bu duruma bir Türk sebep oldu.

Elon Musk'ın Facebook'tan çıkmasına bir Türk sebep oldu

Geçtiğimiz günlerde Cambridge Analytica firmasının Facebook'ta 50 milyon kişinin bilgilerini izinsiz olarak alıp ABD ve Brexit seçimlerinde kullandığının ortaya  çıkması dünya çapında tepkiye sebep oldu. Bu tepkilerden biri de WhatsApp kurucu ortaklarından Brian Action'un ≠deletefacebook etiketi ile bir kampanya başlatmasına yol açtı.

Twitter üzerinden başlatılan kampanyanın mesajına yanıt veren Space X ve Tesla gibi şirketlerin sahibi Elon Musk 'Facebook ne' yazmıştı. Bu mesaja yanıt veren ve muhtemelen Türk olan serdarsprofile isimli bir takipçi de Musk'a İngilizce olarak 'Adamsan Space X Facebook sayfasını silersin' demişti. Sapece X'in sayfası olduğunu bilmeyen Musk da konuyla ilgileneceğini belirten bir mesaj yazdı.

Elon Musk şirketlerini Facebook'tan bir Türk yüzünden sildi - Resim : 1

Bu mesajın ardından uzaya yeniden kullanılabilir mekik gönderen Space X'in Facebook sayfası silindi. Ardından yine Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil markası Tesla'nın da Facebook sayfası silindi. Tesla'nın Facebook sayfasına girmek istediğinizde aşağıdaki uyarıyı görüyorsunuz ve sayfanın silindiği anlaşılıyor:

Elon Musk şirketlerini Facebook'tan bir Türk yüzünden sildi - Resim : 2

Aklına geldiği gibi davranmasıyla tanınan Elon Musk'ın bu hareketi şimdilik Facebook'a çok fazla zarar vermiş gibi görünmüyor. Zira Facebook'ta 50 milyon kişinin bilgireninin izinsiz kullanılmasıyla ilgili açıklama yapan şirketin CEO'su Mark Zuckarberg, sayfa silme ya da hesap kapatma hareketinin kendilerine çok zarar vermediğini belirtti. Ancak bu açıklamanın durumu kurtarmak için yapılmış olması da muhtemel. Bu konudaki verileri açıklamayan Facebook'un bu durumla ilgili bazı adımlar atmış olması da mümkün. 

Birçok büyük markanın Facebook üzerinde sayfalarının olduğu düşünülürse bu kampanyaya katılıp bunların silinmesi kısa vadede pek mümkün gibi görünmüyor. Zira şirketler için Facebook sayfaları önemli bir gelir ve prestij kaynağı. Birçok ticari çalışmanın yapıldığı ve büyük bütçelerle işlerin yapıldığı Facebook sayfalarının bir kalemde silinmesi pratik olmadığı gibi şirketler açısından zararlı sonuçlar da doğurabilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.