Sosyal Medya

Facebook Dating için kritik yenilik!

Meta, Facebook Dating'i ABD'ye getirdikten üç yıl sonra nihayet kullanıcıların yaşlarını doğrulamaları için bir sekme ekliyor.

Facebook Dating için kritik yenilik!

Şirket geçen yaz Instagram'da yaş doğrulamasını test etmeye başladığında yaptığı gibi, bir kez daha yardım için Yoti adlı bir şirkete başvurdu. Facebook'un otomatik sistemleri, reşit olmayan birinin Facebook Dating'i kullanmaya çalıştığından şüphelenirse, web sitesi bu kişiden daha fazla bilgi vermesini isteyecek.

Kullanıcılar, fotoğraflı bir kimlik kartının bir kopyasını veya bir video selfiesi göndererek hizmeti kullanacak yaşta olduklarını kanıtlayabilecek. Aksi durumda ise Meta, Yoti aracılığıyla bir yardım videosu paylaşacak. Yoti'nin makine öğrenimi algoritması, yüz hatlarınıza göre yaşınızı tahmin edebiliyor. Şirket tahminini Meta ile paylaştığında, Yoti resmi, kendi sistemlerinden silecek.

Facebook Dating için kritik yenilik!

Yoti'nin teknolojisi birkaç nedenden dolayı tartışmalı bir konu. Diğer sinir ağları gibi, bu da bir tür kara kutu. Yoti, yazılımının karar vermek için hangi yüz özelliklerini kullandığını tam olarak bilmediğini söylüyor. Yapay zekanın cinsiyete ve ten rengine bağlı olarak birinin yaşını yanlış tahmin etme olasılığı da oldukça fazla. Tahminler genel olarak, koyu tenli kadın yüzlerini incelerken en az ve açık tenli erkeklere bakarken en doğru şeklinde gerçekleşiyor. Ancak Meta, Yoti'nin yazılımının çok başarılı olduğunu iddia ediyor. Örneğin teknolojinin Instagram'da gençlerin %96’sının kendilerini 18 yaşından büyüklermiş gibi göstermekten alıkoyduğunu söylüyor.

Facebook Dating yaş doğrulaması şu anda yalnızca ABD'de kullanılabiliyor. Meta, daha fazla test yaptıktan sonra özelliği daha fazla ülkeye getireceğini söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.