Sosyal Medya

Facebook gazetelere ilan vererek özür diledi

Kullanıcı verilerini sızdırdığı ortaya çıkan Facebook, İngiltere'nin önde gelen gazetelerine tam sayfa ilan vererek özür diledi.

Facebook tam sayfa özür diledi

Facebook'un iş ortaklarından Cambridge Analytica firmasının 50 milyon kullanıcının bilgilerini izinsiz kullanmasıyla patlak veren skandal sosyal ağın başını ağrıtmaya devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan ve kullanıcılardan özür dileyen Facebook CEO'su Mark Zuckerberg bu sefer de tam sayfa ilan verdi.

İngiltere'nin önde gelen gazeteleri Observer, Guardian ve Mail on Sunday'a verilen ilanlanlar Mark Zuckerberg imzasıyla yayınlandı ve “Sizin bilgilerinizi korumak bizim sorumluluğumuzda. Eğer bunu yapamıyorsak, verilerinizi hak etmiyoruz demektir” başlığı kullanıldı. Facebook’un ilan verdiği gazeteler arasında skandalı ilk duyuran  Observer’ın da olması dikkat çekti. Ayrıca ortaya çıkan skandalda izinsiz kullanılan verilerin bir kısmının Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) oylamasında İngiltere vatandaşlarının fikrine etkilemek için kullanıldığı da iddia ediliyordu. 

Facebook gazetelere ilan vererek özür diledi - Resim : 1

Ne olmuştu?

İngiliz danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın yasa dışı yollarla elde ettiği verileri 2016’daki ABD seçimlerinde kullandığı ve bu sayede Donald Trump’ın hedef seçmenlere yönelik reklam yapmasına yardımcı olduğunun ortaya çıkmasından sonra Facebook büyük tepki çekmişti. Ortaya çıkan skandal sonrasında milyonlarca insan, “Facebook’u sil” kampanyası başlatmıştı. 

Kampanyanın ardından Mozilla ve Alman Commerzbank, Facebook reklamlarını durdurduğunu açıklamış ve Elon Musk, her biri 2.6 milyon takipçisi olan SpaceX ve Tesla Inc’in Facebook hesaplarını kapattı. 

Yorumlar
sefser
yanliz facebook bunuda kabul etmisken bence kullanicilarin alayi mahkemeye basvuru yapsa otomatik kazanmis olacaklar mi?
Cevapla
fikret
he hee olur olurrr
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.