Sosyal Medya

Facebook hesabını kapatan kapatana

Sosyal paylaşım ağı Facebook'un kan kaybı sürüyor. 1.8 milyon Facebook kullanıcısının hesabını kapattığı açıklandı.


Cambridge Analytica skandalı ardından kullanıcı kayıpları devam eden Facebook'ta 1.8 milyon Avustralyalı sosyal ağı kullanmayı bıraktı. Dünya genelinde yaklaşık olarak 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin Cambridge Analytica tarafından toplandığının ortaya çıkmasından bu yana sosyal medya devi, kullanıcı mahremiyeti ve topladığı kişisel verilerin güvenliği konusunda ciddi incelemeler ile karşı karşıya kaldı.

Birçok kullanıcının tepki olarak Facebook'u kullanmayı bıraktığı açıklanırken özellikle ABD'De gençlerin hızla Facebook'u terk ettiği biliniyor. Son olarak Pureprofile araştırma şirketi tarafından yapılan bir çalışmanınsonucuna göre skandaldan bu yana Avustralyalı Facebook kullanıcıların yüzde 12'si hesaplarını sildi. Bu rakam ise ülkedeki 15 milyon kullanıcının 1.8 milyonuna denk geliyor.

Ayrıca bu araştırma, diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında Avustralyalıların hesaplarını silmeye Yeni Zelandalı veya Amerikalılardan daha yatkın olduklarını, sadece Birleşik Krallık kullanıcılarının gerisinde kaldıklarını buldu. Kullanıcıların pek çoğu #deletefacebook akımını takip ederek hesaplarını tamamen kaldırmakta hızlı olsalar da, bazı Avustralyalı kullanıcılar sadece gizlilik ayarlarını değiştirmekle yetindiler ve bu kullanıcıların oranı da yüzde 14 olarak belirtilmiş durumda.

Facebook düşerken Instagram ve WhatsApp artıyor

Tüm bunlar olurken yine Facebook'un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp kullanıcı sayısını artırıyor. Son aylarda atağa kalkan Instagram ve WhatsApp her geçen gün yeni özelliklerle kullanıcı sayılarını artırıyor. Yani Facebook kan kaybederken firmanın diğer sosyal ağları etki alanlarını geliştiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.