Son rakamlara göre 87 milyon kişinin verisinin izinsiz bir şekilde kullanıldığı Facebook'ta bilgi paylaşırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar zaman zaman uyarsa da halen birçok verimizi gizli ya da açık bir şekilde Facebook üzerinde paylaşıyoruz. İşte Facebook'tan acilen silmemiz gereken 10 bilgi.

1: Arkadaşlar.
Kulağa biraz garip gelse de sayısı fazla olan, herhangi bir iletişiminizin olmadığı arkadaşları Facebook üzerinden silmek hem güvenlik risklerini azaltmak hem de zaman kaybı yaşatmamak adına önemli bir etken. Önerimiz belli aralıklarla Facebook listenizdeki arkadaşlarınızı elemeden geçirin ve ilgisiz olduklarını düşündüklerinizi silin.

10: Konum bilginiz.
Evinizin konumu gibi bu bilgiyi de açıklamamanızda fayda var. Özellikle gerçek zamanlı yapılan konum paylaşımları ya da canlı yayınlar sizin nerede olduğunuzu ortaya çıkarır. Bu sayede hırsızlık gibi niyeti olanlara açık davet yaptığınızı da unutmayın.

2: Doğum tarihiniz.
Sosyal mühendislik adı verilen ve hırsızlarla kötü niyetli insanların sıklıkla kullandığı bilgi çalma yöntemlerinin başında Facebook'a doğum günü bilgilerini girenleri hedef almak yatıyor. Elbette sadece doğum günü bilgisiyle hırsızlık yapılmaz ancak bu bilgiye birkaç bilgi daha eklenidğinde birçok şey yapılabilir. Bu bilgiyi de acilen Facebook hesabınızdan silin.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.