Sosyal Medya

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor

Sosyal ağ Facebook'un kendini tehdit eden ya da tehdit unsuru olabilecek kişileri gizlice takip ettiği ortaya çıktı.

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor

Facebook, iş yerlerine ve çalışanlarına yönelik tehditlere karşı kullandığı özel uygulama ile, şirkete saldırı yapabilecek kişileri düzenli olarak izliyor. ABD merkezli TV kuruluşu CNBC haberinde, Facebook’un bunu 2008 yılından beri uyguladığını yazdı.

Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor

Şirketin kullandığı ve kısa adı BOLO olan "be on lookout" (izleme) listesi her hafta güncelleniyor. Facebook’un fiziksel güvenli grubu CBNC’ye yaptığı açıklamada, bu listenin 2008 yılında oluşturulmaya başlandığını ve listede aralarında şirketin dört eski güvenlik elemanının da olduğu yüzlerce kişiyi içerdiğine dikkat çekti.

Buna göre Facebook, BOLO listesine yeni bir kişi eklendiğinde güvenlik personelini bilgilendiriyor ve içinde kişinin adı, fotoğrafı, yaşadığı yer ve kişinin neden listeye eklendiğini belirten kısa bir bilgi ile rapora ekleniyor.

BOLO listesindeki kişiyi bilgi güvenliği ekibi düzenli olarak izleyerek güvenlik ekiplerini uyarabiliyor. Tehditin türüne göre Facebook, güvenlik biriminden söz konusu kişiye iş yeri alanında eskortluk etmesini ya da güvenlik ekibini çağırmasını isteyebiliyor.

Bir standandardı yok

Şirketin güvenlik ekibinde yer alan bir çalışan, kimlerin hangi koşulda listeye alındığını belirleyen bir standart olmadığını her olayın kendi başına değerlendirildiğini söyledi. Örneğin Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in paylaşımlarına yazılan tehdit içerikli yorumlar veya şirketin ofis ve çalışanlarına karşı açıkça yapılan tehditler de izlemeye alınıyor. Şirkette koruma ekibindeki eski çalışanlardan biri de sadece küfür eden kişilerin bile bu listeye eklenebildiğini aktardı. Bir çok kişi ise listede olduğunu bilmiyor.

Geçtiğimiz aylarda kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde paylaştığı ortaya çıkan Facebook ciddi bir gerileme dönemine girmişti. Halen bu dönemin içinde olan sosyal ağ, WhatsApp ve Instagram gibi sahip olduğu diğer sosyal medya ya da anlık iletişim programlarına yatırım yapmaya ve onları geliştirmeye devam ediyor.

Yorumlar
Focebook kullanan aileler
focebook çok iyi..insanları birbirine tanıştıran aracıdır..Müslüman olmayan görevlilere de Allah iman nasip etsin ki cennete girsinler..imansız cennete girilmez..son peygamberi mutlaka kişi kabul ve tastik etmelidir. FOCEBOOK,tan memnunuz..selam ve sevgilerimizi sunarız.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.