Sosyal Medya

Facebook, müstehcen içeriklere savaş açtı

Facebook, platformları üzerinden paylaşılan müstehcen içeriklere savaş açtı. Facebook, müstehcen içeriklerle mücadele etmek için yeni bir ekip kurdu.

Facebook, müstehcen içeriklere savaş açtı

Facebook, bugün müstehcen içerikler için kullanıcılarına yeni araçlarını duyurdu.Facebook, bu tarz müstehcen içeriklere artık platformlarında yer vermemek için ayrı bir çaba gösterecek.

Facebook, Messenger ve Instagram üzerinde paylaşılan müstehcen içerikleri ihbar etmeniz için yeni bir araç devreye giriyor. Bu araç sayesinde müstehcen içerikleri direkt olarak Facebook'a şikayet edebileceksiniz. Zaten hali hazırda içerikleri şikayet etme özelliği bulunuyordu.

Ancak şikayet edilen içeriklerin incelenmesi ekibin bir yere odaklanmamasından dolayı biraz gecikebiliyordu.

Facebook da bu durumun önüne geçmek ve müstehcen içerikleri direkt olarak engellemek için yeni bir ekip kurdu. Bu ekip sadece müstehcen içeriklere odaklanacak ve şikayet geldiğinde direkt olarak değerlendirmeye alacak.

1491461128_facebook-tools-target-revenge-porn-2.jpg

Facebook'ta izinsiz olarak paylaşıldığı anlaşılan samimi bir resim görüyorsanız, bir mesajın yanındaki "..." işaretine tıkladığınızda görüntülenen "Rapor" bağlantısını kullanarak bunu bildirebilirsiniz.

Topluluk Operasyon ekibindeki özel olarak eğitilmiş temsilciler içeriği gözden geçiriyor ve Topluluk Standartları ihlal edilirse içeriği kaldırıyor. Facebook çoğu durumda, samimi resim ve videoları engellemek için hesabı da izinsiz olarak devre dışı bırakabiliyor.

Daha sonra aynı görüntüyü Facebook, Messenger ve Instagram'dan yayınlanmaması için fotoğraf eşleştirme teknolojileri kullanılıyor. Bu sayede müstehcen görüntülerin bir daha paylaşılması engelleniyor.

Facebook bu tarz içeriklerin engellenmesi için geçen yıl Kenya, Hindistan, İrlanda, Washington DC, New York, İspanya, Türkiye, İsveç ve Hollanda'da 150'yi aşkın güvenlik organizasyonu ve uzmanını bir araya gelmişti. Geribildirimler sayesinde böyle bir hamle yapılmış oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.