Sosyal Medya

Facebook reklam boykotu yayılıyor

Markaların Facebook reklamlarına karşı başlattığı boykot genişleyerek artıyor. Boykot uygulayanlar arasına şimdi de Sony katıldı.


Son aylarda sosyal medyanın gündemlerinden biri de Facebook ve Instagram'a uygulanan reklam boykotu. Dünya çapında birçok büyük markanın katıldığı ve #StopHateForProfit etiketi ile yayılan reklam boykotu farklı markaların katılımıyla genişliyor. Boykotun temel sebebi ise Facebook (ve sahibi olduğu Instagram'daki)nefret söylemleri ve yanlış bilgilerin engellenmemesi.

Facebook reklam boykotu yayılıyor

Aralarında Coca-Cola, Honda, Ford, Starbucks ve Microsoft gibi markaların bulunduğu boykot uygulayan şirketlerin arasına Sony de katıldı. Markanın bu yıl sonuna doğru satışa sunacağı PlayStation 5 oyun konsolunun reklamları Facebook ve Instagram'da Temmuz ayı boyunca yayınlanmayacak.

Son aylarda birçok sosyal medya platformu nefret ve yanlış bilgi için adım atarken Facebook bu konuda herhangi bir düzenleme yapmayı reddediyor. Hatta Mark Zuckerberg boykotla ilgili yaptığı açıklamada reklamverenlerin geri döneceğini ve bu konuda geri adım atmayacaklarını duyurdu.

Boykotun ne kadar devam edeceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Ancak görünen o ki her iki taraf da bu konuda geri adım atacak gibi durmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.