Facebook'ta ek profil dönemi başlıyor

Meta perşembe günü Facebook kullanıcılarının artık birden fazla profil oluşturabileceğini duyurdu.

Facebook'ta ek profil dönemi başlıyor

Şirket, ana hesabınıza eklenen dört adede kadar ek kişisel profil için @kullanıcı adı eklemenize izin verecek. Yeni bir takma ad oluşturduktan sonra, bunlar arasında geçiş yapmak için oturumu kapatıp tekrar açmanız gerekmeyecek. Facebook bu özelliği ilk olarak geçen temmuz ayında test etmeye başladı.

Meta, her profilin, yalnızca o profilin ilgi alanlarına dayalı olarak ilgili içeriğe sahip kendi benzersiz yayınına sahip olacağını söylüyor. Şirket, "Sevdiğiniz yemek sahnesi için bir profil, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için başka bir profil düşünün" diye yazdı. Şirket, Instagram'ın benzer bir özellikteki başarısının bu hamleye ilham verdiğini ve bu özelliğin beta testinin Facebook'a birçok kişinin "en alakalı olduğuna inandıkları hedef kitleyle etkileşim kurmak için" arkadaşları, grupları ve ilgi alanlarını daha net bir şekilde organize etmekten hoşlandığını öğrettiğini söylüyor.

Facebook'ta ek profil dönemi başlıyor

Her yeni profil, Facebook'un varsayılan gizlilik ve bildirim ayarlarıyla yeniden başlayacaktır, dolayısıyla bunları her biri için manuel olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca birincil Facebook hesabınızda fazladan profilleriniz olduğu görünmeyecek.

Bu özellik bazı kısıtlamalarla birlikte geliyor. Öncelikle, Facebook'un Dating, Marketplace, Profesyonel Modu ve ödemeler, lansman sırasında ikincil profillerinizde kullanılamayacak. Ayrıca ekstra kullanıcı adlarına yönelik mesajlaşma yalnızca Facebook uygulamasında ve web üzerinde yapılabilecek. (Ek profiller için Messenger desteği "önümüzdeki aylarda" sunulacak.) Son olarak, yalnızca uygun yetişkin hesapları yeni profiller oluşturabilecek. Unutmayın: Yeni kullanıcı adlarınız da Facebook'un politikalarına tabidir; yani yaşınızı veya konumunuzu yanlış beyan veremezsiniz.

Bu özellik perşembe günü dünya genelinde kullanıma sunulmaya başlayacak.