Facebook'tan WhatsApp kurucusuna jet yanıt!

WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton ile Facebook arasındaki gerilim yükselmeye devam ediyor.   

Facebook'tan WhatsApp kurucusuna jet yanıt!

WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı Facebook’a satmaktan pişman olduğunu açıkladı. 

En çok kullanılan mesajlaşma programı WhatsApp, 2009 yılında Jan Koum ve Brian Acton tarafından kurulmuştu. Akıllı telefon sayısının artmasıyla geniş kitleleri kendi himayesine katan uygulama, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı. 

Konu ile alakalı açıklama yapan Acton; “O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum. Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum. Facebook gibi bir firmaya eserimi teslim ettiğim için pişmanım.” dedi.

Sözler sadece bunlarla da sınırlı değil tabii ki. Facebook yönetimine de dil uzatan Acton, yönetimin iş stratejilerini hiç bir şekilde benimsemediğini ve doğru bulmadığını da dile getirdi. 

Facebook'tan WhatsApp kurucusuna jet yanıt!

Facebook'tan WhatsApp kurucusuna jet yanıt! - Resim : 1

2018 yılının Mayıs ayında da Brian Acton ile birlikte WhatsApp'ın diğer kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı. Peki bu açıklamalara karşı Facebook'un cevabı ne oldu? 

Brian Acton’ın, Facebook yönetimine yönelik olarak  “Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar.” sözlerini değerlendiren David Marcus, Acton’ı şirketin iş hedeflerini yavaşlatmakla suçlayarak, “Bana göre, sizi bir milyarder yapan insanlara  ve şirkete saldırmak, aslında tamamen bir düşük sınıf standardı göstergesi” dedi.

Bakalım bu açıklamalardan sonra Brian Acton'un Facebook yönetimine karşı cevabı ne olacak?