Sosyal Medya

Facebook yalan haberleri engelleyecek!

Facebook, yalan haberler için aldığı önlemleri hayata geçirmeye başladı. Fransa'da test edilen özellik sayesinde sosyal ağ üzerinde paylaşılan fotoğraf ve videolar doğrulatma işleminden geçirilecek.


Sosyal medya devi Facebook, son günlerde veri hırsızlığı olayından dolayı yaşadığı sorunlarla gündemde olmaya devam ediyor. Facebook bu kez de yalan haberlerle ilgili bir çalışmaya imza attı. Sosyal medya devi internet ortamında kolay ve seri halde yayılan yalan haberlerle ilgili çalışma başlattığını daha önce duyurmuştu. 

Resmen duyuruldu

Facebook yetkilileri, geçtiğimiz günlerde bu uygulamayı başlattıklarını resmen duyurdu.  Proje ilk etapta Fransa'da başladı. Yeni uygulamayı anlatan Facebook yetkilileri, fotoğraf ve videoları doğrulatmaya uluslararası haber ajansı AFP'nin yardımıyla başladıklarını söyledi.

Doğrulatma dönemi
Facebook, sosyal medyada yayılan yalan haberleri azaltabilmek için fotoğraf ve videoları doğrulatmaya başladı. Fransa'da başlatılan yeni proje, yakın zamanda daha fazla ülkede uygulanacak.

Facebook ürün müdürlerinden Tessa Lyons, Fransa'da başlatılan projenin "seçimlerde ortaya çıkan yalan haberlerle savaşma çabalarından bir tanesi" olduğunu ifade etti. Ancak Facebook ya da AFP'nin fotoğraf ve videoları değerlendirmek için hangi kriterleri kullandıkları bilgisini paylaşmadı.

Lyons, kaynak doğrulatma uygulamasının yakın zamanda başka ülke ve iş ortaklarıyla başlayacağını söyledi.

Bir başka Facebook ürün müdürü olan Samidh Chakrabarti ise Facebook'un artık proaktif olarak seçimlerle ilgili kasten yanlış bilgiler veren haberleri aramaya başladığını söyledi. Bu zamana kadar Facebook, kullanıcılardan bu yönde gelen şikayetler üzerine harekete geçiyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.