Fenomen Yusuf Güney: Fenomenler topluma örnek olmalı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs süreci ile beraber sosyal medyayı kullanımlar yüzde 100 artarken sosyal medyada fenomen olmak isteyenlerin sayısında da ciddi bir artış oldu.

Fenomen Yusuf Güney: Fenomenler topluma örnek olmalı

Sosyal Medya Fenomeni Yusuf Güney, "Özellikle gençler üzerinde önemli bir etkisi olan fenomenler topluma örnek davranışlar ve paylaşımlar da bulunmalı. Özellikle fenomenlerin gençler üzerindeki etkisi ciddi boyutlara ulaşıyor. Koronavirüs sonrası daha da artan sosyal medya ilgisi ile birlikte bizlerin takipçileri, kullandığımız ürünleri kullanmak, gittiğimiz yerlere gitmek istiyorlar, bu yüzden onlara örnek olmalıyız. Ayrıca, hayvan hakları ile ilgili farkındalık oluşturacak projelere de imza atılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Yusuf Güney, “İnternetin yaygınlaşmasına paralel olarak her geçen gün popülerliği artan sosyal medya platformları, özellikle koronavirüs pandemisi sürecinde evlerine kapanan toplum için en gözde mecra haline geldi. Bu sebeple biz sosyal medya fenomenleri daha fazla dikkat çekiyoruz. İnsanlar, fenomenlerin günlük hayatlarını merak eder hale geldi. Bir dizi takip eder gibi fenomenlerin yaptıklarını, yediklerini, içtiklerini, gezmelerini ve alışverişlerini takip ediyorlar. Özellikle gençler arasında popüler olan fenomenler, toplum üzerinde etkiler bırakıyor" dedi

Sosyal medya paylaşımlarından dolayı birçok yeni insanla tanıştığını, takipçileri ile mesajlaştığını da vurgulayan Yusuf Güney sözlerine şöyle devam etti, “Özellikle gençler bizleri kendilerine rol model olarak görüyor. Davranışlarımız, yaşam tarzımız, kıyafetlerimiz hatta dünya görüşümüz insanları etkiliyor. Fenomenler olarak bu algıyı sorgulamalıyız. Paylaşımlarımız binlerce etkileşim alabilir ama acaba bu paylaşımlar kimlerin hayatlarını, nasıl etkiliyor? Hayranlarımızın hayatlarına nasıl dokunabiliriz? Onların kendilerini iyi hissetmelerini nasıl sağlayabiliriz? Bu ve benzeri soruları kendimize sormak zorundayız. Fenomenler her zaman doğru bir imaj vermeye odaklanmalı; doğru algı oluşturmalıdır. Bu açıdan bakıldığında, özellikle gençler üzerinde önemli bir etkisi olan sosyal medya fenomenleri topluma örnek olmalıdır.” dedi

Hayvanlar ile alakalı da yaptığı duyarlı davranış ve paylaşımlarla da tanınan Güney, yakın zamanda yine gündemde olan Hayvan Hakları yasasını heyecanla beklediğini de belirterek, "Hayvanlar, bizim dostlarımız. Onların acı ve eziyet çekmelerine artık tahammül edemiyoruz. Bu konuda farkındalık oluşturmak için köpeğimle paylaşımlar yapıyorum. Sosyal medyada aktif olan fenomenler bu farkındalığa hizmet etmelidir. Bu konuda hayata geçirilen projelere destek vermeliler. Evcil ya da sokak hayvanlarının karşılaştığı her türlü mağduriyetin önlenmesini istiyoruz. Devlet büyüklerimizden bu yasayı bir an önce çıkarmalarını bekliyoruz. Hayvanlara işkence eden insanlar cezasız kalmamalı. Sonuçta onlar da can taşıyor; her can değerlidir" diye konuştu.