Sosyal Medya

Fenomenlere sahte koronavirüs ilacı cezası

Aralarında ünlü sanatçıların da bulunduğu fenomenlere sahte koronavirüs ilacı tanıttıkları gerekçesiyle ceza kesildi.


Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir skandal Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimlerin olduğu ünlüler, sosyal medya hesaplarından 'koronavirüse karşı korur' gibi ifadeler kullanarak bir gıda takviyesini tanıtmıştı. Büyük tepki gören bu davranış sonrasında Ticaret Bakanlığı harekete geçti ve hem ünlü fenomenlere hem üretimi yapan firmaya ceza yağdırdı.

Fenomenlere sahte koronavirüs ilacı cezası

Sözcü gazetesinden Eser Akgül'ün haberine göre 'No Attack' isimli ürünü “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu virüslere karşı korur. Covid – 19 da dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur” gibi ifadelerle tanıttıkları gerekçesiyle her isme ayrı ayrı 104 bin 781’er TL idari para cezası kesilirken, ‘No Attack’ı üreten Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.’ye de benzer bir ceza verildi.

Bakanlığın belirttiği ilgili maddelere aykırı olması sebebiyle, Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.için, Covid-19 salgını döneminde yayınlanması suretiyle, ‘insanların bilgi ve tecrübe eksikliği ile korku ve endişelerinin istismar edilerek ticari rant elde edilmeye çalıştığı’ değerlendirilmesi yapıldı.

Yorumlar
mavi vatan
bunların bir garantisimi varki güveniyorsunuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.