Geçtiğimiz yılın en çok indirilen ve en çok para harcanılan uygulamaları belli oldu

Mobil dünyanın günden güne geliştiğini ve büyüdüğünü gösteren 2022’nin en çok indirilen uygulamaları listesi nihayet gün yüzüne çıktı.

Geçtiğimiz yılın en çok indirilen ve en çok para harcanılan uygulamaları belli oldu

Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte uygulama kavramı da bambaşka bir boyut kazandı. Artık birçok insan eski alışkanlıklarını terk ederek her ne yapacaklarsa bunları uygulamalar üzerinden yapmayı tercih ediyor.

Örneğin bankaların internet şubesine girmek için tarayıcıyı kullanmaktansa mobil uygulaması üzerinden işlerin halledilmesi daha kolay oluyor ya da bir haber sitesini girip oradan haberleri okuyacağına, o gazetenin uygulamasını indirmek daha çok tercih ediliyor. Bir de buna sosyal medya ve oyun uygulamalarını ekleyince ortaya yıllık milyarları geçen indirme sayıları çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın en çok indirilen ve en çok para harcanılan uygulamaları belli oldu

Mobil dünyaya yönelik yaptığı araştırmalar ve paylaştığı raporlarla bilinen Data.ai isimli platform tarafından yapılan son açıklamaya göre, 2022 yılının genelinde mobil uygulamalar üzerinden yapılan toplam harcama 167 milyar doları buldu. Ancak bu tutar 2021 yılına göre %2’lik gerileme manasına geliyor.

Açıklanan rapora göre, 2022 yılının en fazla indirilen ilk 3 mobil uygulaması Instagram, TikTok ve Facebook olurken, bu üçlüyü WhatsApp ve Snapchat takip etti. En çok para harcanılan uygulamalara baktığımız zamansa bu defa TikTok’u listenin zirvesinde görüyoruz ki bu uygulamayı da YouTube ve Tinder takip ediyor.

Oyunlara baktığımız zamansa bu defa en çok indirilenler listesinin ilk üçünde Subway Surfers, Free Fire ve Ludo King yer alıyor. Ancak en çok para harcanılan oyunlara geçtiğimiz taktirde bu isimler tamamen ortadan kayboluyor ve yerlerini Honor of Kings, Genshin Impact ve Candy Crush Saga alıyor.