Google artık sosyal medya gönderilerini de ön plana çıkartacak

Arama, lansmanından bu yana geçen çeyrek asırdır, tartışmasız olarak Google’ın hala en etkili ve tanıdık eseri.

Google artık sosyal medya gönderilerini de ön plana çıkartacak

Bu çağda Twitter veya Facebook'ta kaynak gösterilmeyen saçmalıkları ayıklamanın ve incelenmiş, güvenilir bilgileri hızlı bir şekilde bulmanın bir yolu. Bu bağlamda Google I/O 2023 açılış konuşmasında amiral gemisi ürünü için kesinlikle şaşırtıcı yeni bir özelliği duyurdu: Perspektifler sekmesi.

Şirkete göre Perspectives, "insanların tartışma panolarında, Soru-Cevap sitelerinde ve sosyal medya platformlarında paylaştığı uzun ve kısa biçimli videoları, resimleri ve yazılı gönderileri özel olarak görmenin" bir yolu. Perspektifler sekmesine ek olarak, bazı arama sonuçlarında aynı sonuçlara sahip bir döngü "görünebilir" : grafiksel olarak En Çok Okunan Haberler modülüne benzeyen bağımsız bir modül.

Google artık sosyal medya gönderilerini de ön plana çıkartacak

Google yaptığı duyuruda, Perspectives girişiminin yapay zeka aracılığıyla aramayı "dönüştürme" arayışıyla birlikte gerçekleştiğinden bahsetti. Yapay zekanın Perspectives için içerik sağlamada nasıl bir rol oynayacağı hala bilinmiyor. Twitter'da Popüler modülü, geçmişte toplu silahlı saldırılar gibi son dakika haberleri hakkında yanlış bilgiler yaydı ve Perspectives'in aynı engellere çarpacağı neredeyse kesin. Google ayrıca, 2021'de sahte haberlerin yayılmasındaki rolü nedeniyle Kongre tarafından sorguya çekilen teknoloji şirketleri arasındaydı.

Potansiyel olarak şüpheli kaynaklara doğru olan bu kayma, yalnızca arama sonuçları için yeni bir hit bolluğu için forumları ve tweetleri taramanın bir sonucu değil, aynı zamanda eski bilgi kaynaklarından uzak düşünülmüş bir strateji gibi görünüyor. Şirket, Perspectives'in "benzersiz uzmanlık ve deneyime sahip içeriğe daha fazla odaklanarak Arama'daki sonuçları genel olarak nasıl sıraladığımız" konusundaki değişikliklerle aynı zamana denk geleceğini iddia ediyor.