Google Play Store önemli bir değişikliğe gidiyor!

Google, abonelikler ve müzik akışı uygulamaları için Play Store ücretlerini düşürdü. İşte detaylar.

Google Play Store önemli bir değişikliğe gidiyor!

Google Play Store hizmet ücretlerini kesmeye başlıyor. Şirket şu anda yinelenen bir abonelikten ilk 12 ay için yüzde 30 komisyon alıyor ve bu komisyon ilk yıldan sonra yüzde 15'e düşüyor. 1 Ocak'tan itibaren Google, hizmet ücretini ilk günden yüzde 15'e indirecek. Şirket, geliştiricilerden gelen istekler doğrultusunda bu kararı verdiğini duyurdu.

Artık müzik akışı uygulamaları ve e-kitaplar için ücretler yüzde 10 kadar düşük bir kesim yapılacak. Android ve Google Play ürün yönetimi başkan yardımcısı Sameer Samat bir blogda, "Yeni oranlar endüstri ekonomisine göre ayarlandı. Amacımız Google Play'in geliştiriciler ve temsil ettikleri sanatçı, müzisyen ve yazar toplulukları için daha iyi çalışmasını sağlamak." ifadelerine yer verdi.

Google Play Store önemli bir değişikliğe gidiyor!

Google Play Store önemli bir değişikliğe gidiyor! - Resim : 1

Play Medya Deneyimi Programı'nın bir parçası olarak belirli koşulları yerine getirmeleri halinde artık uygulamaların hizmet ücretleri yüzde 10 ila 15 arasında olacak. Bu yılın başlarında Google, bir uygulamanın oluşturduğu yıllık 1 milyon dolarlık gelir için Play Store ücretlerini yüzde 30'dan yüzde 15'e düşürmüştü. Şirket, bu hareketin Android geliştiricilerinin şirkete ödediği ücretleri yarı yarıya azaltacağını söyledi.

Apple da son iki yılda bazı durumlarda App Store ücretlerini de düşürdü. Yıllık geliri 1 milyon doların altında olan uygulamalar, Apple News kullanan haber kuruluşları ve bazı video akış servisleri, Apple'a standart yüzde 30'luk ödeme yerine yüzde 15'ini veriyor. Bununla birlikte, Apple, payını yüzde 15'e düşürmeden önce ilk yıl için hala yüzde 30'luk bir abonelik dilimi alıyor. Bu açıdan Google bu sefer Apple'dan önce hamle yaptı diyebiliriz. Google ve Apple, son zamanlarda uygulama mağazaları üzerinde daha yoğun bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya. Düzinelerce eyalet başsavcısı, Temmuz ayında Google'a karşı şirketi Android uygulama dağıtımı üzerinde bir tekel sürdürmekle suçladıkları dava açtı.