Sosyal Medya

Instagram, 16 Mart'ta canlı alışverişi kapatıyor

Meta, alışveriş özelliklerinden bazılarını geri çekmeyi henüz bitirmedi. Instagram, canlı alışverişin 16 Mart'ta kapanacağı konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Instagram, 16 Mart'ta canlı alışverişi kapatıyor

O günden itibaren mağazalar, canlı yayınlar sırasında ürünleri etiketleyemeyecek; olmazsa olmaz ürünleri satın almak için sonrasına kadar beklemeniz gerekecek. Sosyal ağ, hamlesini diğer temel özelliklere "odaklanmasına yardımcı olmanın" bir yolu olarak açıkladı.

Hareket, Instagram'ın ana ekrandan alışveriş sekmesini kaldırmasıyla ve Facebook'un Live Shopping'i kapatıp mağazaları Reels'e yönlendirmesinden aylar sonra gerçekleşti. Alışveriş, gönderiler, Reels ve Stories'deki bu sosyal medya uygulamalarının bir parçası olmaya devam ediyor, ancak Meta giderek daha fazla temele dönüş yaklaşımı benimsiyor. Canlı alışveriş Instagram'a ilk olarak 2020'de geldi, tam da pandemi sırasında pek çok kişi çevrimiçi alışveriş yapmaya zorlanırken.

Instagram, 16 Mart'ta canlı alışverişi kapatıyor

Karar pek de şaşırtıcı değil. Meta, zorlu bir ekonomi ve pahalı bir metaverse pivotu kar hanesini etkilediği için maliyetleri düşürmenin yollarını arıyor ve özellikle kötü performans gösteren girişimleri kaldırmaya da oldukça hevesli. Gizmodo'nun açıkladığı gibi, buna, Instagram'ın canlı alışverişi de dahil. Insider Intelligence'a göre, sosyal tabanlı alışverişin 2022'de ABD e-ticaretinin yalnızca %5’ini temsil etmesi bekleniyordu. Bu doğruysa, Meta canlı yayınlar sırasında satın alımlardan fazla kazanmıyor.

Meta, alışveriş özellikleriyle mücadelede yalnız değil. TikTok da geçen yılın sonlarında Kuzey Amerika'ya canlı alışverişi getirecekti, ancak bunu yalnızca dış kaynaklı teknoloji kullanarak yapacaktı, ancak bundan vazgeçti. Basitçe söylemek gerekirse, sosyal alışveriş için teknoloji devlerinin beklediği kadar büyük bir kitle olmayabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.