Sosyal Medya

Instagram yeniden GIF desteği sunmaya başladı !

Bir süre önce ırkçı içerikler sebebiyle Instagram'dan kaldırılan GIF özelliği yenilenerek geri döndü.

Instagram'da GIF dönemi!

Birçok sosyal medyanın desteklediği GIF özelliği kısa süre önce Instagram tarafından da kullanıma sunulmuştu. Kullanıcılar Giphy'nin pörtföyündeki GIF animasyonlarını çıkartma olarak ekleme imkanı sunan Instagram ve diğer sosyal ağlar, bir süre sonra bu özelliği kullanımdan kaldırıldı. Bu geri adımın sebebi ise Giphy'de yer alan ırkçı bazı içeriklere rastlanmasıydı.  

Yeniden geldi

Sosyal platformların kullanıcılarını üzen bu durum, sonunda çözüme kavuşmuş gibi görünüyor. Instagram, GIF çıkartmalarını yeniden kullanıma sunarken, bunu Giphy’den aldığı güvence çerçevesinde gerçekleştirdiğini açıkladı. Gifleri sağlayan Giphy, ırkçı içeriklerin yeniden GIF animasyonlarının arasında görülmesini önlemek için moderasyon süreçlerinde bazı değişiklikler yaptığını açıkladı.

SNAPCHAT hala desteklemiyor

Giphy’nin bu açıklaması Instagram’ın GIF çıkartmalarını yeniden kullanıma sunması için yeterli olsa da, bir diğer sosyal ağ olan Snapchat’ten henüz böyle bir hamle gelmedi. 

Instagram'ın GIF çıkartmalarını kullanması hikayelerin daha renkli ve canlı hâle gelmesini sağlamıştı. Bunu fırsat bilen kullanıcılar GIF çıkartmaları, geri gelir gelmez yeniden pek çok hikayede kullanılmaya başladılar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.