Instagram, Reels videolarını hızlıca indirme özelliği ekledi

Sosyal medya deneyimini daha da zenginleştiren Instagram, kullanıcılarına Reels videolarını anında indirme imkanı sunarak içerik paylaşımını kolaylaştırıyor.

Instagram, Reels videolarını hızlıca indirme özelliği ekledi

Sosyal medya bağımlılığı her geçen gün artıyor. Birçoğumuz günümüzün önemli bir kısmını Reels, TikTok ve Shorts gibi platformlarda video izleyerek geçiriyoruz. Ancak bu alışkanlık, internet erişimimiz olmadığında kaygıya ve internet paketlerimizin veri sınırlarını aşmasına neden olabiliyor. Artık çözüm oldukça basit: Instagram Reels indirme özelliği. İşte detaylar…

Instagram CEO'su Adam Mosseri'nin bir gönderisine göre, Instagram'a Reels indirme özelliği ekleniyor. Mosseri'ye göre bu özellik, YouTube Premium'a benzer bir indirme seçeneği sunacak. İsteyen kullanıcılar, uygulamayı internet bağlantısı olmadan bile açıp videoları izleyebilecek.

Instagram Reels indirme özelliği, daha önce de belirtildiği gibi YouTube Premium'un indirme özelliğine oldukça benziyor. Videolar, galerinizi doldurmak yerine uygulama içinde özel bir alanda saklanıyor. Böylece, çevrimdışıyken veya veri kullanmak istemediğinizde indirdiğiniz videolara oradan erişebiliyorsunuz.

Instagram, Reels videolarını hızlıca indirme özelliği ekledi

Bu özellik, özellikle favori Reels'larını kaydedilenler bölümünde toplayanları memnun edecek. Ne yazık ki, Mosseri'nin açıklamasına rağmen bu özellik henüz küresel olarak kullanıma sunulmadı. Bu sürecin tamamlanması birkaç gün alabilir, bu nedenle çektiğimiz ekran görüntülerini gösteremiyoruz.

Aslında, şirket Haziran ayında ABD'deki kullanıcılara Reels indirmeyi başlatmıştı ve şimdi bu özelliği dünya genelindeki kullanıcılara sunmaya başlıyor. Tabii ki, Instagram Reels indirme özelliği telif hakkı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Instagram'ın bu konudaki ilk çözümü, telif hakkı içeren müziklerle indirilen videoların sesini kapatmak.

Bununla birlikte, başka bir sorun insanların başkalarının videolarını çalması. YouTube ve TikTok, bu sorunu indirme sırasında bir filigran logo ekleyerek çözüyor. Böylece, videoyu başka platformlarda izleyen kullanıcılar orijinal video sahibinin adını görebiliyor. Tabii bu, insanların videoyu başka yerlerden indirmek için ekstra çaba göstermeyeceği anlamına gelmiyor.

Yine de Instagram, YouTube ve TikTok gibi, içerik hırsızlarına bu kolaylığı doğrudan sağlayarak içerik üreticilerini korumalı.