Instagram'a yeni özellik geliyor! Test aşamaları başladı...

Müstehcen fotoğraf gönderimi, sosyal medya uygulamalarında kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Instagram, kullanıcıların özel mesaj yoluyla çıplak fotoğrafa maruz kalmalarını önleyecek “müstehcen fotoğraf filtresi” özelliği için çalışmalara başladığını doğruladı.

Instagram'a yeni özellik geliyor! Test aşamaları başladı...

Meta, geliştirme aşamasında olan isteğe bağlı kullanıcı kontrollerinin, insanların çıplak fotoğraflardan ve diğer istenmeyen mesajlardan korunmalarına yardımcı olacağının altını çizdi. Teknoloji devi, bu kontrollerin kullanıcıların belirli kelimeleri içeren mesaj isteklerini otomatik olarak filtrelemesine olanak tanıyan “Gizlenen Sözcükler” özelliğine bezeyeceğini belirtti.

Müstehcen fotoğraf filtresi

Yazılım geliştirici Alessandro Paluzzi, Twitter üzerinden yeni özellik ile ilgili ekran görüntüsü paylaştı. Ekran görüntüsünü tersine mühendislik ile elde ettiğini belirten Paluzzi, Meta, paylaşılan ekran görüntüsünü doğruladı. Meta sözcüsü Liz Fernandez, “Bu yeni özelliklerin insanların gizliliğini korurken, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Geliştirilen teknolojinin üçüncü taraf kişi ve kurumlar tarafından görüntülenemeyeceğinin altını çizen Meta, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yeni özelliği duyuracaklarını açıkladı. Bunla birlikte geçen yıl Pew Araştırma Merkezi, 35 yaşın altındaki kadınların yüzde 33’ünün çevrimiçi olarak cinsel tacize uğradığını tespit eden bir rapor yayınladı.