Sosyal Medya

İşler kızışıyor! TikTok kapatılsın kampanyasına destek yağıyor

Twitter üzerinden TikTok kapatılsın konusu gündeme oturdu. Kullanıcılar TikTok'a karşı eylem başlattı.

İşler kızışıyor! TikTok kapatılsın kampanyasına destek yağıyor

TikTok sosyal medya platformları arasında kısa sürede popülerlik kazandı. Kısa biçimli video formatı ile çoğu sosyal medya platformunu geride bırakan TikTok aynı zamanda iddialara göre gençler için oldukça tehlikeli bir hal aldı.

2016 yılında piyasaya sürülen Çinli uygulama kısa sürede dünya çapında popüler oldu. Özellikle gençlerin ilgi duyduğu uygulama farklı akımları ile zaman  zaman gündeme oturuyor. Ülkemiz de dahil bazı akımlara dahil olmak için canından olan insanlar oldu. İtalya'da ufak bir kız boğulma "challenge" yaparken can vermişti. Ülkemizde de çatı üzerinden video çekmeye çalışan genç bir kız çatıdan düşerek ölmüştü.

TikTok kapatılsın kampanyası başlatıldı

TikTok uygulamasındaki popüler challenge'ların gençleri verdiği zararın ardından bazı aileler Twitter üzerinden "TikTok kapatılsın" kampanyası başlattı. Başlatılan bu kampanyaya ünlü isimlerden de destek geldi. İddialara göre TikTok 13 yaşının altındaki çocukların karşısına aşı karşıtı ve Covid–19 hakkında yanıltıcı bilgiler içeren videolar gösteriyor. Daha önce uygulamada "Öğretmenini tokatla!" akımı başlamıştı. Bu akıma da kısa sürede tepkiler gelmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde 18 yaşındaki lise öğrencisi, 64 yaşındaki fiziksel engelli İngilizce öğretmenini darp edip videoyu TikTok'a yükledi. Bunun ardından uygulamaya olan tepkiler artmaya başladı. Toplumu yanlış yönlendirdiği ve özellikle gençler üzerinde olumsuz etkileri olduğu gerekçesiyle uygulamaya karşı eylem başlatıldı. Çin'de uygulamaya kısıtlama dahi getirildi. TikTok'un bu tarz videoların kaldırılması konusunda da bilerek yavaş çalıştığı iddia ediliyor.

Yorumlar
Furkan
Kapatılsın
Cevapla
Sezer
Kapatılmasın
Cevapla
Alp
Kapatılsın .Ama çözüm olurmu bilinmez ,
Cevapla
nefs
tiktok kapatılsın diyenler cocuklarının eline telefon vermesinler. kendileri de bu uygulamayı kullanmazlarsa sorun yok.
Cevapla
Mechul
Lütfen kapatılsın çocuklarımızın beyinlerini yıkıyorlar bıktık artık çok terbiyesizce hareketler barındırıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.