Mark Zuckerberg'in başı büyük dertte: Rekor ceza ödeyecek!

Facebook'un çatı şirketi Meta, Cambridge Analytica skandalı için 725 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Mark Zuckerberg'in başı büyük dertte: Rekor ceza ödeyecek!

Facebook'un ana şirketi olan Meta rekor ceza ile karşı karşıya. Facebook, platformdaki kullanıcı verilerini Cambridge Analytica isimli eski bir danışmanlık firmasına satmasıyla suçlanmıştı. Toplamda 87 milyon kadar kullanıcının verilerini kapsayan bu skandal 2018'de ortaya çıkmıştı. Yapılan toplu davaların kapanması için Meta, rekor ceza ödemeyi kabul ederek anlaşma sağladı.

Meta, Cambridge Analytica skandalı sebebiyle 725 milyon dolar ceza ödeyecek

Teknoloji tarihinin en büyük sızıntıları arasında yer alan Cambridge-Analytica skandalı, Meta'nın başını büyük derde sokmuştu. Toplu davalar 2018'den beri sürerken nihai karar verildi.

Yapılan açıklamalarda, o yıldan beri süregelen toplu davanın mahkemede yapılan anlaşma sonrası sona ereceği belirtildi. Meta, anlaşma uyarınca 725 milyon dolar ceza ödeyecek. Böylece dava kapanmış olacak.

Bunların yanı sıra Meta, bu suçlamaları reddetmeyi sürdürdü. Meta Sözcüsü Dina Luce, "Topluluğumuzun ve hisse sahiplerinin çıkarına en uygun olduğu için bir anlaşmaya vardık" açıklamasında bulundu.

Meta Cambridge Analytica Ceza 725 milyon dolar

Bu skandallardan sonra 2018 yılında feshedilen Cambridge Analytica isimli danışmanlık şirketinin, Facebook'tan aldığı bu verilerle Donald Trump'ın başkanlık kampanyasına destek olduğu söylenmişti. Donald Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanmasında, bu şirketin büyük rol aldığı da iddialar arasında.

Meta, eski adıyla Facebook, 2019 yılında ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından Cambridge Analytica skandalı sebebiyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Meta, farklı kurum veya otoritelerden en fazla ceza alan şirketler arasında yer almasıyla biliniyor.